بیوتکنولوژی صنعتی

رویکرد جدید در آب‌گیری از لجن فرایند هضم بی‌هوازی

مهندسین محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران، برای اولین بار در جهان موفق شدند تا بهبود یافتن لجن هضم بی‌هوازی برای فرآیند آبگیری بر اساس تلفیق دو تکنولوژی الکتروشیمی-فنتون را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.


فرایند اصلاح و آبگیری لجن(Conditioning) دو بخش‌ مهم بازیافت لجن‌ها است که معمولاً ظرفیت و قابلیت این واحدها در تصفیه‌خانه‌ها محدود می‌باشد. با توجه به مشخصات لجن و شرایط فرایند، هزینه عملیاتی این بخش قابل توجه است. به همین دلیل تلاش‌های فراوانی جهت افزایش بازده فرایند‌های اصلاح و آبگیری لجن و همچنین کاهش هزینه‌های عملیاتی صورت گرفته است.

برخی از فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته مانند فنتون در این خصوص مورد استفاده قرار گرفته است. در این تحقیق، پژوهشگران ایرانی تلفیقی از دو تکنولوژی الکتروشیمی و فنتون را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند.

در این تحقیق، با توجه به نتایج مطالعات، مقایسه فنی–اقتصادی صورت گرفته است که طبق ادعای این دانشمندان هزینه استفاده از این روش کمتر از سایر روش‌های تحقیقاتی مانند فرایند فنتون معمولی می‌باشد.

همچنین نتایج حاصل از این مطالعه می‌توانند به عنوان پایه و اساس تحقیقات بیشتر در زمینه استفاده از فن‌آوری‌های اکسیداسیون پیشرفته و الکتروشیمیایی جهت بهبود فرایند آب‌گیری مورد استفاده قرار ‌گیرند.

لینک مقاله: Water Research

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن