بیوتکنولوژی کشاورزی

آخرین ورژن ژنوم گندم منتشر شد!

ژنوم گندم بسیار حجیم و پیچیده است. این ژنوم، با اندازه‌ای بیش از پنج برابر ژنوم انسان، طی چندین دهه گذشته همواره به‌عنوان یک معمای بزرگ برای دانشمندان مطرح بوده است. حالا و بعد از ده سال تحقیق در ابعاد بزرگ و بین‌المللی، گروهی از دانشمندان درنهایت ژنوم گندم را تا بالاترین حد کمال و پیوستگی، مونتاژ کرده‌اند.


?مونتاژ ژنوم گندم با پردازش قوی کامپیوتری، ۵ ماه به طول انجامیده و این زمان برابر با ۵۳.۷ سال زمان پردازش معمولی بوده است!

?براساس مقاله‌ای که اخیرا منتشر شده، ژنوم گندم نان معمولی با نام علمی Triticum aestivum به خاطر ساختار هگزاپلوئیدش، دارای یکی از پیچیده‌ترین توالی‌های ژنومی شناخته‌شده در علم ژنتیک است.

?در شش کپی از هر کروموزوم T. aestivum، تعداد بسیار زیادی از توالی‌های تقریباً همسان پراکنده وجود دارد و مجموع اندازه هاپلوئیدی آن از بیش از ۱۵ میلیارد باز، تشکیل شده است.

?مونتاژ نهایی، حاوی ۱۵۳۴۴۶۹۳۵۸۳ باز آلی و میانگین وزنی معادل (N50) اندازه ۲۳۲۶۵۹ باز آلی بود. این کامل‌ترین و پیوسته‌ترین مونتاژ ژنوم گندم تا به امروز است که می‌تواند مبنای مطالعات ژنتیکی آینده در مورد این محصول غذایی مهم قرار گیرد.

?مترجم: مریم باورساد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

آخرین ورژن ژنوم گندم منتشر شد! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن