بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییژنومیکسسرطان

مقرون‌به‌صرفه نبودن آزمایش پروفایل ژنتیکی برای تشخیص سرطان پستان

✅ بنا به گفتۀ یک تیم از محققان به رهبری مرکز جامع سرطان جورج‌تاون لومباردی، رایج‌ترین آزمایش تعیین پروفایل بیان ژنی که معمولاً برای کمک به پیش‌بینی عود سرطان پستان مورد استفاده قرار گیرد، به نظر می‌رسد آن‌چنان‌که گمان می‌شد مقرون‌به‌صرفه نیست.

?مطالعه این محققان تحت عنوان «مقرون‌به‌صرفه بودن آزمایش پروفایل بیان ژنی در عمل» که در مجله آنکولوژی بالینی (the Journal of Clinical Oncology) چاپ شده، اولین مطالعه‌ای است که به بررسی هزینه واقعی آزمایش Oncotype DX® در شرایط دنیای واقعی می‌پردازد.
این محققان از ۲۱ نمونه Oncotype DX® با آرایش ژنی متفاوت استفاده کردند تا میزان خطر مراحل اولیه سرطان پستان را که بعداً عود کرده و در دیگر بخش‌های بدن پخش می‌شود محاسبه کنند. این آزمایش می‌تواند برای تصمیم‌گیری در خصوص انجام شیمی‌درمانی کمک کند.

?بنابر نتایج این تست، بیماران با نتایجی که نشان از خطر کمتر دارند می‌توانند از شیمی‌درمانی صرف‌نظر کنند، درحالی‌که افرادی که دارای ریسک بالایی هستند توصیه می‌شود که شیمی‌درمانی داشته باشند.
تحقیق جدید، این امر را مدنظر قرار می‌دهد که چه تعدادی از بیماران به‌وسیلۀ این آزمایش تعیین شدند که در معرض خطر بالای عود سرطان پستان قرار بگیرند، اما توصیه‌های درمان برای شیمی‌درمانی در مورد آن‌ها انجام نشده است و برعکس، به چه تعداد بیمار، توصیه شده که شیمی‌درمانی انجام دهند درحالی‌که در معرض خطر کمتری قرار داشته‌اند. این مطالعه همچنین تأثیر دقت آزمایش بر میزان مقرون‌به‌صرفه بودن آن را مورد بررسی قرار داده است.

? مطالعات قبلی در مورد هزینه‌ها و مزایای آزمایش Oncotype DX با فرض شرایط ایده‌آل صورت گرفته‌اند: همه بیماران تست را دریافت کردند، پزشکان و بیماران از نمرۀ آزمون برای تزریق درمان استفاده کردند و تست دارای پیش‌بینی فوق‌العاده‌ای بود.
در چنین شرایط ایده‌آلی، محققان نتیجه گرفتند که مزایای Oncotype DX با معیارهای فعلی با هزینه‌های آن منطبق است (بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار). اما مطالعۀ جدید نشان می‌دهد که تست فوق، کمتر از آن چیزی که تصور می‌شد مقرون‌به‌صرفه است.

?دکتر یانگ چاندلر نویسنده اصلی این مطالعه، استادیار آنکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه جورج تاون و عضو جورج تاون لومباردی می‌گوید: «مانند تمام فناوری‌های نو، ارزیابی آزمایش‌های مختلف که به مریض پیشنهاد می‌شود ضروری است تا اطمینان حاصل شود که پیشنهاد موردنظر هزینۀ اضافی بر دوش مریض اضافه نکند، هزینه‌‌هایی که به‌صورت عادی در مورد مراقبت‌های سرطانی بالاست.»
محققین فوق افزوده‌اند: «بحث‌های زیادی در مورد این‌که چه درمانی ارزشمند است تا بیمار بر روی آن هزینه کند، صورت گرفته است. این مطالعه نشان می‌دهد که برای انجام چنین تصمیم‌گیری‌هایی، باید در عمل جامعه بیمار را در نظر گرفت.»
?ترجمه: آزاده داودی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

مقرون‌به‌صرفه نبودن آزمایش پروفایل ژنتیکی برای تشخیص سرطان پستان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن