بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

آزمایش DNA برای شناسایی جنایت در حق کرگدن‌ها!

✅ در تحقیقاتی که در مورد قتل انجام می‌شود، شواهد DNA اغلب به شناختن مجرم در صحنه جرم و اثبات جنایت کمک می‌کنند. اخیرا محققان در مجله Current Biology نشان داده‌اند که شواهد DNA هم‌چنین می‌توانند برای یافتن اندازه شاخ‌های کرگدنی که توسط شکارچیان و قاچاقچیان شکار شده‌اند، استفاده شوند. این شواهد درصحنه‌های جرم و در کشورهای مختلفی که در آن‌ها لاشه کرگدن‌ها پیدا شوند، وجود دارند.

?سیستم Rhino DNA Index شامل یک کیت محافظت‌شده از نمونه‌گیری‌های زنجیره‌ای و روش نمونه‌گیری است. این سیستم در حال حاضر در بیش از ۵۸۰۰ مورد قانونی مورداستفاده قرار گرفته است و در بیش از ۱۲۰ مورد، ارتباط بین شاخ‌های به‌دست‌آمده، آثار خون و لاشه کرگدن‌ها را شناسایی کرده است.

?سیندی هارپر از آزمایشگاه ژنتیک دامپزشکی در دانشگاه Pretoria در آفریقای جنوبی دراین‌باره می‌گوید: «برخلاف کارهای مشابه که در آن‌ها بانک‌های اطلاعات ژنتیکی نشان‌دهنده منطقه جغرافیایی هستند، RhODIS®می‌تواند DNAهایی را شناسایی ‌کند که مانند DNAهای انسانی، به عنوان شواهد مستقیم در پرونده‌های دادگاه کیفری مورداستفاده قرار می‌گیرند.»

? کرگدن‌های سیاه و سفید (Diceros bicornis و Ceratotherium simum) به ترتیب توسط اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط‌زیست (IUCN) به عنوان گونه‌هایی معرفی شده‌اند که در معرض تهدید و خطر هستند.
در آفریقای جنوبی حوادث مربوط به شکار کرگدن‌ها از ۱۳ مورد در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۱۵ مورد در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است. کرگدن‌ها را برای استفاده از شاخ آن‌ها شکار می‌کنند. این شاخ‌ها برای اهداف دارویی و به‌طور فزاینده‌ای به‌عنوان نماد فرهنگی استفاده می‌شوند. در ۱۰ سال گذشته، بیش از ۷۰۰۰ رأس کرگدن آفریقایی به‌صورت غیرقانونی شکار و کشته شده‌اند.

?تجزیه‌وتحلیل محققین نشان می‌دهد به‌طور قابل‌قبولی ممکن است مشخصات DNA منحصربه‌فرد یک حیوان از هر بافت، ازجمله شاخ یا مجسمه و یا پودر ساخته‌شده از شاخ کرگدن، با یک پنل کوتاه ۲۳ جفتی تکرار شونده (STR)، به دست بیاید.
این گزارش ۹ مورد را نشان می‌دهد که در آن‌ها شواهد DNA برای پیگرد قانونی و محکومیت جنایات مرتکب‌شده در شکار کرگدن‌ها استفاده شده است. یک مورد از آن‌ها که شامل سه شاخ و بافت از دو لاشه کرگدن بود، به صدور حکم ۲۹ ساله منجر شده است.

?ترجمه: آزاده داودی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

آزمایش DNA برای شناسایی جنایت در حق کرگدن‌ها! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن