بیوتکنولوژی پزشکی

آزمایش HPV، جایگزینی مناسب برای پاپ اسمیر

✅بر اساس مطالعه جدیدی که توسط کارن کنفل از شورای سرطان ولز جنوبی جدید در استرالیا، محققان مرکز سیتولوژی ویکتوریا در ملبورن استرالیا و همکارانشان در مجله پزشکی PLOS منتشر شده است، آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نسبت به پاپ اسمیر مبتنی بر سیتولوژی، قادر است تعداد بیشتری از آسیب‌های پیش سرطانی دهانه رحم را در جمعیت زنان تشخیص دهد.


?در حال حاضر بسیاری از کشورها بر اساس شواهد قوی مرتبط با سرطان دهانه رحم و عفونت با انواع HPV و داده‌هایی که نشان می‌دهند آزمایشات HPV آسیب‌های پیش سرطانی بیشتری را تشخیص می‌دهند، در حال بررسی تغییرات از آزمایشات پاپ اسمیر کلاسیک به‌سوی آزمایشات اولیه HPV برای غربالگری سرطان دهانه رحم هستند.

?در مطالعه جدید که به‌صورت پایلوت انجام شده، پژوهشگران به‌طور تصادفی نمونه‌های دهانه رحم را از بین ۴۹۹۵ زن ۲۵ تا ۶۴ ساله در استرالیا برداشتند تا برای تجزیه‌وتحلیل با روش‌های مختلف شامل آزمایش سیتولوژی (همراه با آزمایش HPV از ناهنجاری‌های کم درجه)، آزمایش HPV با ژنوتیپ شناسی جزئی ویروس برای خطرناک‌ترین انواع HPV16 و ۱۸، و سیتولوژی (برای شرکت‌کنندگانی با سایر ژنوتیپ‌های خطرناک HPV) یا آزمایش HPV با ژنوتیپ شناسی جزئی و سیتولوژی دو رنگ (لکه‌ای) مورد استفاده قرار دهند.

?در اولین مرحله غربالگری این آزمایش، محققین، تعداد زنان مراجعه‌کننده برای آزمایش بیشتر و تشخیص آسیب‌های پیش سرطانی CIN2+ (درجه بالای نئوپلاسیای وریدی دهانه رحم) را تعیین کردند.

?برای گروه سیتولوژی، تعداد ارجاع کلی و CIN2+ تشخیص داده شده به ترتیب حدود ۲۸ و ۲ درصد بود. برای آزمایش HPV و گروه سیتولوژی این درصدها به ترتیب ۷۵ و ۲۰ درصد و برای HPV و گروه سیتولوژی دو رنگ، به ترتیب ۷۹ و ۲۴ درصد بود.
محققان دریافتند که در دور اول غربالگری، تشخیص CIN2+ با آزمایش HVP در مقایسه با سیتولوژی به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافت، درحالی‌که میزان مراجعه افزایش زیادی نیافته بود.

?در این فرایند غربالگری، موارد حاد، نادر بودند و یکی از موارد سرطان دهانه رحم نیز در مراحل ابتدایی (از طریق آزمایش HPV همراه با گروه سیتولوژی) با غربالگری تشخیص داده شد.

?با توجه یه این یافته‌ها، دکتر کنفل بیان نموده: «نتایج حاصل از پژوهش ما، تایید اولیه‌ای برای بهتر بودن عملکرد غربالگری اولیه HPV در مقایسه با غربالگری سیتولوژی در جمعیت‌های واکسینه شده با HPV است.

?نتایج این پژوهش که دیروز در نشریه PLOS Medicine با ضریب تأثیر ۱۳.۵۸۵ منتشر شده، می‌تواند از برنامه غربالگری سرطان دهانه رحم با استفاده از آزمایش HPV کشور استرالیا که در پایان سال ۲۰۱۷ صورت خواهد گرفت، حمایت قابل‌توجهی نماید.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

آزمایش HPV، جایگزینی مناسب برای پاپ اسمیر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن