بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

آزمون تنفسی برای تشخیص سرطان مری

✅ سرطان مری، شامل کارسینوم سلول‌های سنگفرشی (SCC) و آدنوکارسینوم (AC) است. SCC رایج‌ترین فرم از سرطان مری در سراسر جهان است. همانند بسیاری از بدخیمی‌ها، زمانی که علائم بیماری ظاهر می‌شود، بیماری بسیار گسترده شده است. تنها می‌توان در حدود یک‌سوم افرادی که در آن‌ها سرطان مری و روده تشخیص داده شده امید به بهبودی داشت.


? رایج‌ترین علائمی که بیماران با آن‌ها روبرو هستند، شامل بازگشت اسید معده به مری (GERD)، مشکل در بلع، کاهش وزن و کاهش اشتها است. روش‌های تشخیصی تصویربرداری‌ با استفاده از بلع باریوم و اسکن‌های CT است. البته آندوسکوپی استاندارد طلایی برای تشخیص بافت‌های مشکوک به سرطان مری و انواع مرتبط دیگر سرطان است. روش تشخیصی ایده‌آل، روشی غیرتهاجمی، ارزان و مؤثر در تشخیص سریع و اولیه است.

? یکی از زمینه‌های تحقیق در تشخیص سرطان مری که به‌ سرعت در حال گسترش است، تجزیه و تحلیل تنفس بیماران، برای بررسی وجود بعضی از ترکیبات ارگانیک فرار (VOCs) است. VOCها مواد شیمیایی حاوی کربنی هستند که می‌توانند به‌ عنوان محصول جانبی با فشار بخار بالا (که منجر به افزایش نرخ تبخیر آن‌ها می‌شود)، در تنفس تجمع یابند. ممکن است VOCهای خاصی در بیمارانی با بدخیمی‌های یادشده افزایش یابد که بر پایه افزایش سطوح استرس اکسیداتیو سلول‌های سرطانی است.

? از اسپکترومتری جرمی برای آنالیز تنفس بیماران و بررسی تغییر سطوح VOCs و مرتبط بودن آن با میزان خطر ابتلا و تشخیص سرطان مری استفاده می‌شود. محققان متوجه شده‌اند که در تنفس بیماران مبتلا به سرطان مری یا آدنوکارسینومای معدی، به ‌طور قابل‌ملاحظه‌ای سطوح ۱۲ نوع VOCs بیشتری، نسبت به بیماران مری بارت (Barrett’s Esophagus ) و نمونه‌های طبیعی، وجود دارد.

? در این زمینه تحقیقات بیشتری موردنیاز است اگرچه استفاده از VOCs در تشخیص اولیه و زودتر سرطان مری نوید داده ‌شده است. تحقیقات بعدی باید در راستای تعیین اینکه هر VOCs برای تشخیص کدام نوع بدخیمی گوارشی اختصاصی است هدف‌گذاری گردد.

?ترجمه: زینب بهرامی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله‌ی اول
☑️ لینک مقاله‌ی دوم
☑️ لینک مقاله‌ی سوم
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

آزمون تنفسی برای تشخیص سرطان مری – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن