بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

آزمایش جدیدی برای تعیین دقیق آسیب وارده به DNA براثر ترکیبات شیمیایی

✅ آزمایش نشانگر زیستی جدید که توسط محققین مرکز جامع سرطان لومباردی جرج تاون و همکاران آن‌ها انجام شده، می‌تواند با دقت بیش از ۹۰ درصد پیش‌بینی کند که کدام ترکیبات شیمیایی باعث آسیب به DNA و درنهایت ابتلا به سرطان می‌شوند. نتایج این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.

?تست‌های آزمایشگاهی فعلی که میزان مسمومیت بالقوه انسان‌ها بر اثر قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی را ارزیابی می‌کنند، اغلب منجر به ارائه تعداد زیادی نتیجه مثبت کاذب برای ترکیباتی که می‌توانند به DNA آسیب بزنند، می‌شوند. بسیاری از این نتایج مثبت ممکن است به‌جای آسیب‌های واقعی به DNA یا ژن‌ها، صرفاً نشانه درجه سمیت سلولی در دوزهای شیمیایی بالا باشند. این نتایج مثبت کاذب متعاقبا باعث انجام آزمایش‌های گران‌قیمت و وقت‌گیر دیگری می‌شوند.

?دکتر آلبرت فورنس جونیور، استاد گروه بیوشیمی و زیست شناسی سلولی و ملکولی، تومور‌شناسی و پرتو‌درمانی دانشکده پزشکی دانشگاه جرج تاون و عضو مرکز جامع سرطان لومباردی جرج تاون می‌گوید: «فقدان یک آزمایش دقیق، سریع و با توان عملیاتی بالا برای تعیین سمیت ژنتیکی، چالش بزرگی در راه توسعه داروهای جدید و همچنین آزمایش مواد توسط صنایع شیمیایی، آرایشی و کشاورزی بوده است.»

?اما این آزمایش جدید، یک پنل نشانگر زیستی به نام TGx-DDI است که براساس ژن‌هایی که به‌طور فعال در یک سلول، رونویسی یا بیان می‌شوند کار می‌کند. این ژن‌ها مسیرهای مخصوصی را بازتاب می‌دهند که به تنش‌های متنوعی واکنش نشان می‌دهند و می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره چگونگی واکنش سلول به انواع مختلف جراحات، مخصوصاً آسیب به DNA، در اختیار ما قرار دهند.

?با ایجاد این پنل نشانگر زیستی قدرتمند، تعداد زیادی ماده شیمیایی و دارویی، که انواع مختلف داروهای سمی را نمایندگی‌‌ می‌کردند، برای آزمایش انتخاب شدند. این مواد شیمیایی شامل این گروه‌ها بودند: عناصر شناخته‌شده آسیب‌رسان به DNA، مواد شیمیایی که سمیت ژنتیکی ندارند و باعث ابتلا به سرطان نمی‌شوند.

?نتیجه آزمایش تمام عناصر آسیب‌رسان به DNA با روش جدید، مثبت بود. جواب آزمایش همه مواد شیمیایی شناخته‌شده نیز که قبلا سمی و سرطان‌زا نبودن آن‌ها مشخص شده بود، منفی اعلام شد. ولی مهم‌تر از همه این‌که از هر ۱۰ ماده‌ای که در آزمایش‌های قبلی سرطان‌زا شناخته نشده بودند اما جواب آزمایش سم‌شناسی ‌آن‌ها مثبت بود، ۹ ماده در روش جدید جوابی منفی داشتند.

?فورنس در پایان افزوده: «شیوه ما، در مقایسه با آزمایش‌های قدیمی، ارزیابی بسیار دقیق‌تر و کاراتری از ترکیبات شیمیایی که باعث آسیب به DNA و درنهایت ایجاد سرطان در انسان می‌شوند را در اختیار ما قرار می‌دهد.»

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

آزمایش جدیدی برای تعیین دقیق آسیب وارده به DNA براثر ترکیبات شیمیایی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن