بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

آشکار شدن توانایی‌های سلول‌های گلیا

✅قطعات کاشته شده مغزی (brain implant) تحریکات الکتریکی هدفمندی را به سیستم عصبی ارسال می‌کنند و تا امروز باور بر این بود که نورون‌ها تنها سلول های مغزی مهمی هستند که به این تحریکات نیاز دارند. اما مطالعات جدید نشان می‌دهد که سلول‌های گلیا که نوعی سلول پشتیبان عصبی محسوب می‌شوند نیز عنصر مهمی هستند.


?سلول های گلیا فراوان ترین سلول‌ها در سیستم عصبی مرکزی هستند و نقش مهمی در عملکرد شبکه عصبی دارند. آشکارترین عملکرد سلول‌های گلیا مربوط به نقش آن‌ها در تشکیل بافت زخم به منظور جلوگیری از گسترش زخم و زوال نورونی می‌باشد.

?مطالعه مربوط به ” پاسخ سلول های گلیا به الکترودهای کاشته‌شده در مغز” بیان می‌کند که سلول‌های گلیا بسیار کاربردی‌تر از آن‌چه قبلاً در مورد آن‌ها فکر می‌کردیم هستند. مطالعات اخیر نشان داده‌است که با فراهم کردن فاکتورهای رشد و اکسیژن رسانی و تغذیه مناسب مغز و هم‌چنین بازیافت مواد زائد، سلول‌های گلیا فعالیت‌های زیادی به‌منظور بهینه‌سازی عملکرد مغزی انجام می‌دهند.

?سیگنال‌های مبهم و آرام سلول‌های گلیا نسبت به فعالیت الکتریکی درخشان نورون‌ها بسیار سخت تشخیص داده می‌شوند. پیش‌رفت‌های جدید در تکنولوژی به متخصصانی همچون Kozai این امکان را می‌دهد که فعالیت‌های نامحسوس سلول‌های گلیا را تشخیص دهند و این مشاهدات دریچه جدیدی بر موضوعات اخیر مطرح شده در زمینه brain implant و درمان بیماری‌های عصبی باز می‌کند.

?دکتر Kozai می‌گوید: اختلال در عملکرد سلول‌های گلیا یکی از علل افزایش بیماری‌های عصبی و تکاملی است. بنابراین هدف قرار دادن این سلول ها (به جای نورون‌ها و یا در ترکیب با نورون‌ها)، می تواد موجب بهبود در درمان‌های اخیر شود.

?اگرچه پیش‌رفت‌های زیادی در تکنولوژی کاشت نورونی در سال‌های اخیر حاصل شده است، اما علت اصلی اثربخشی آن‌ها و هم‌چنین شکست آن‌ها برای محققین مورد سؤال است. امروزه محققین با استفاده از تکنیک‌های میکروسکوپی پیش‌رفته می‌توانند نقشه‌ها و تصاویر عصبی را با جزئیات بیشتری طراحی کنند.

?دکتر Kozai می گوید: با ترکیب multiphoton microscopy و الکتروفیزیولوژی در شرایط in vivo، آزمایشگاه ما قادر خواهد بود چگونگی حرکت سلول‌ها و تغییر آن‌ها در طول زمان در مغز زنده را بهتر مجسم کند.

?در حال حاضر آزمایشگاه Kozai با همکاری Franca Cambi بر روی پروژه ی دیگری که مربوط به نوع دیگری از سلول‌های گلیا با عنوان Oligodendrocyte Progenitor Cells یا OPC شناخته می‌شوند، فعالیت می‌کند. این سلول‌ها مشابه سلول‌های بنیادی هستند و توانایی تشخیص و تمایز در زمان ترمیم بافت را دارند.

?مترجم: نگین سعیدی

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

آشکار شدن توانایی‌های سلول‌های گلیا – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن