سرطان ریه

آغاز مطالعه بالینی بر روی ctDNA

موسسه پزشکی سرطان ریه (Addario (ALCMI و دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس، پژوهشی را برای آنالیز DNA در گردش تومور در بیماران مبتلا به مرحله اولیه سرطان ریه آغاز کرده‌اند.


این دو موسسه از پلتفرم بیوپسی مایع Inivata’s InVision برای تعیین فایده بالقوه ی آنالیز ctDNA در اندازه‌گیری حداقل باقی مانده های بیماری، پس جراحی رزکسیون در سرطان ریه سلول غیرکوچک، استفاده کردند تا بیمارانی که در آینده نیازمند جراحی هستند را شناسایی و ارزش ctDNA را برای نظارت بر عود بیماری بررسی کنند.

پژوهش LIBERTI (پژوهش بیوپسی مایع در مرحله اولیه ی عود تومور NSCLC ریه) تا ۵۰۰ بیمار را از هشت موسسه عضو ALCMI در ایالات متحده شرکت داده، و با سرپرستی و کمک راماسوامی گویدان و دنیل مورگشترن، از WUSTL انجام خواهد شد. هر دو پزشک به درمان بیماران را در مرکز سرطان سایتمن در بیمارستان Barnes-Jewish و دانشگاه واشنگتن درمان مشغول هستند.

هدف اولیه ی این پژوهش همبسته سازی حضور ctDNA در پی جراحی رزکسیون، با عود بیماری در NSCLC است. اما اهداف دیگر این بررسی نقش ctDNA در نظارت بر بیماران در حین درمان های تجویز شده پس از جراحی، با نگاهی به بهبود پیامدهای بلند مدت را شامل می‌شود.

تونی آداریو، رئیس و مدیرعامل ALCMI در بیانیه ای اعلام کرده است: « LIBERTI مدیریت و هماهنگی پژوهش ALCMI، داده های متمرکز و مخازن زیستی، ورودی بیماریALCF ، توالی‌یابی حساس و تکنیک های آنالیز Inivata ، و پژوهشگران دانشگاه واشنگتن را ترکیب خواهد کرد. این گروه از پیشگامان این ایده نوین را در زمینه سرطان ریه در زمان کوتاهی، از مفهوم به راه اندازی پژوهش تبدیل کرده‌اند و با هدف مشترک افزایش نرخ زنده ماندن بیماران مبتلا به کشنده ترین سرطان جهان فعالیت می‌کنند.»

ALCMI یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی بیمار محور است که در سال ۲۰۰۸ به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی توسط بانی جی آداریو که خود از سرطان ریه نجات یافته بود، تاسیس شد. موسسه سرطان ریه آداریو، با کار مداوم خود، نوآوری های مشترکی را در آزمایش ژنتیک، اکتشاف درمانی، درمان هدفمند و تشخیص زودهنگام، ارائه می‌کند.

✳ مترجم: آزاده داودی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن