آفات و بیماری ها

آفتابگردان های وحشی مخزن صفات مفید

امروزه آفتابگردان در بیشتر از ۷۰ کشور کشت می شود. ارزش جهانی محصولاتی که آفتابگردان تأمین می کند چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.


اما کشت این گیاهان امروزه با یک چالش مواجه است: زمانی که گیاه آفتابگردان اهلی شد اصلاح گران صفاتی مثل عملکرد بالا و ارتفاع یکدست را انتخاب کردند. بعدها صفات مطلوب دیگر مانند مقاومت به آفات خاص از بین رفتند.

یک روش اصلاح گران نباتات برای حساسیت گیاهان این است که آنها را با نژاد وحشی از همان گونه تلاقی می دهند. وزارت کشاورزی امریکا بزرگترین مجموعه خویشاوندان وحشی آفتابگردان را دارد. این خویشاوندان وحشی منابع حیاتی برای اصلاحگران نباتات است. به ویژه با تکنیک های جدیدی که بیوتکنولوژی در اختیار می گذارد، دانش بهره وری از این ذخائر در دسترس تر شده است.

گیاهان وحشی ژن های مورد نیاز برای مقاومت به آفات را حفظ می کنند و در محیط های مختلف جان سالم به در می برند. تا زمانی که جمعیت جهانی رو به گسترش است و الگوهای کشت رو به تغییرند، چندین خویشاوند آفتابگردان با انقراض مواجه شده اند که این ضررورت را پیش می آورد که پژوهشگران آنها را الان که در دسترس هستند از انقراض حفظ کنند.

اما حفظ اقوام وحشی به تنهایی کافی نیست. برای بهترین استفاده از ذخایر موجود، پژوهشگران باید اطلاعات دقیقی از تنوع ژنتیکی آنها داشته باشند.

آنها ارقام مقاوم به بیماری هایی مثل بادزدگی و زنگ آفتابگردان را تولید کرده اند. اصلاح گران همچنین می توانند ارقامی تولید کنند که بتواند در شرایط نامطلوب رشد کند..

پژوهشگران تخمین زده اند که اقوام وحشی می توانند در حدود ۲۶۷ میلیون دلار تا ۳۸۴ میلیون دلار در افزایش ارزش جهانی پیش روی آفتابگردان مشارکت داشته باشد.

سایلر مسئول این بانک ژنی میگوید که اقوام آفتابگردان در کلکسیون ما آماده هر نوع چالش پیش رو در تولید آفتابگردان هستند، چه حالا و چه در آینده.

معرفی مهمترین صفاتی که در نژادهای وحشی آفتابگردان وجود دارد و می تواند برای اصلاح مورد استفاده قرار بگیرد در مقاله مروری زیر آورده شده است .

ترجمه : آرمان جمالی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن