اقتصاد زیستیبیوتکنولوژی کشاورزی

آفت‌کش‌های زیستی

آفت‌کش‌های زیستی - اخبار زیست فناوری آفت‌کش‌های زیستی

?در طرح بیوتکنولوژی جدید بلژیک توسعه استفاده از میکروارگانیسم‌ها در آفت‌کش‌ها و محرک‌های زیستی جایگاه ویژه‌ای دارد. شرکت Aphea.bio که یک اسپین‌آف از دانشگاه Ghent بلژیک است ، در مجموع درحدود ۹ میلیون یورو برای شروع کار در این تکنولوژی‌های زیستی سرمایه گذاری کرده است. این شرکت حدود ۷.۷ میلیون یورو از سرمایه گزاران بخش علوم زیستی بلژیک و حدود ۱.۳ میلیون یورو از شرکت‌های حامی طرح‌های خلاقانه مانند VLAIO برای تکمیل این طرح سرمایه جذب کرده است. گیاهان زیادی وجود دارند که با میکروارگانیسم‌ها بدون تنش هم زیستی می‌کنند ولی این طرح بر گیاهان اصلی همانند گندم، جو و ذرت تأکید کرده است زیرا این محصولات در بازار اروپا و جهان بسیار باارزش هستند.

?آفت‌کش‌های زیستی جایگزین آفت‌کش‌های سنتی‌ای هستند که مواد سمی زیادی را وارد خاک می‌کنند. از این آفت کش‌ها سالانه بیش از ۵ میلیون مسمومیت گزارش شده است که حدود ۲۰۰۰۰ مورد آن به مرگ منجر می‌شود. این جایگزین جدید شامل مولکول‌های زیستی مانند پروتئین‌های ترجمه شده از کدهای ژنتیکی و میکروارگانیسم‌هایی می‌باشد که دارای مواد سمی کمتر بوده و بر آفت‌های هدف تاثیر می‌گذارند و نیز تجزیه پذیری سریع‌تری دارند.

این مزایا به سرعت بازار جهانی آفت کش‌های زیستی را گسترش خواهد داد به صورتی که از ۳ میلیارد یورو درسال۲۰۱۶ به ۸ میلیارد یورو در سال ۲۰۲۲ می‌رسد. علاوه بر آفت‌کش‌های زیستی aphea.bio قصد دارد در محرک‌های زیستی، جانشین کودهای شیمیایی سرمایه گذاری کند که با بهبود تغذیه گیاهان و جذب آب و مقاومت در برابر تنش‌های محیطی باعث افزایش عملکرد گردد. انتظار براین است که این محصول نیز در سال ۲۰۲۱ در حدود۲.۶ میلیارد یورو برای خود بازار پیدا کند.

نویسنده: عدالت سلیم

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳، لینک-۴

کانال اقتصاد زیستی

آفت‌کش‌های زیستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن