بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

چالش ها و راهکارهای آلودگی های نفتی

اثرات منفی زیست محیطی آلودگی های نفتی،بر هیچ کس پوشیده نیست. مواد آلوده کننده نفتی منجر به از بین رفتن بسیاری از گونه های دریایی شده و ضررهای بسیار زیادی را بر جای می گذارند.


مسئله مهمی که اخیرا محققان متوجه آن شده اند، تاثیرات نور خورشید و امواج فرابنفش است که منجر به تشدید سمیت این آلودگی ها می شود، در نتیجه موجودات و لاروهایی که در سطح آب زندگی می کنند، با خطرات بیشتری مواجه می شوند.

در هنگام بروز آلودگی نفتی، فهم تغییرات رخ داده شده در مواد نفتی پخش شده، مسئله بسیار مهمی است که تا به امروز روش خاصی برای درک آن به وجود نیامده. محققات معتقدند که برای نیل به این هدف، باید به بررسی EPS ها (Extracellular Polymeric Substances) پرداخت. این مواد پلیمرهایی هستند که میکروب ها به هنگام تنش های محیطی، همچون آلودگی های نفتی،تولید می کنند. EPS ها می توانند به شناسایی وضعیت مواد آلوده کننده نفتی و پیش بینی آن، کمک کنند. درک بهتر از EPSها، می تواند عملکرد ما را در هنگام بروز آلودگی های نفتی بهبود بخشد.

یکی از راهکارهای ارائه شده برای دفع آلودگی های نفتی، استفاده از خاک اره های بهبود یافته است. محققان با اصلاح خاک اره های حاصله از صنایع چوب، توانستند جاذبی بسازند که تا ۵ برابر وزن خود قادر به جذب آلودگی های نفتی است و به مدت حداقل ۴ ماه، در سطح آب شناور می ماند و می توان به راحتی آن ها را برداشت کرد، یا سوزاند.

سابقا از خاک اره برای دفع آلودگی های نفتی استفاده شده بود اما جاذب استفاده شده در آب های اقیانوس منجمد شمالی، به علت متفاوت بودن جریان آب، عملکرد مطلوبی نداشت.

اصلاح این جاذب ها، با تثبیت ترکیبات روغن های گیاهی بر روی آن ها، انجام گرفت. این اصلاح منجر می شود که جاذب تمایل بیشتری برای جذب مواد آلوده کننده نفتی و دفع آب، داشته باشد. علاوه بر آن محققان درصدند که با تثبیت میکروب های خورنده آلودگی های نفتی نیز، عملکرد جاذب را بهبود بخشند.

محققان با شبیه سازی شرایط اقیانوس منجمد شمالی، در حال بررسی شرایط بهینه استفاده از این مواد هستند.

ترجمه و آماده سازی: سینا سلطانی

لینک اول خبر
لینک دوم خبر
لینک سوم خبر
لینک مقاله اول
لینک مقاله دوم

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن