بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

آلودگی هوا و بیماری‌های کلیوی

✅ محققان دانشگاه علوم پزشکی واشنگتن اثبات کردند که آلودگی هوا با بیماری کلیوی مرتبط است. دانشمندان از مدت‌ها قبل می‌دانستند که آلودگی هوا می‌تواند باعث بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان، آسم و بیماری‌های انسدادی مزمن گردد. مطالعات جدید منتشر شده در مجله انجمن آمریکایی نفرولوژی، نشان می‌دهد که آلودگی هوا همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را افزایش داده و درنهایت منجر به نارسایی کلیه گردد.

? محققان از سال ۲۰۰۴، داده‌های مربوط به آژانس حفاظت از محیط‌ زیست ایالات‌متحده آمریکا (EPA) را برای تقریباً ۵/۲ میلیون نفر به مدت هشت سال بررسی کردند تا به رابطه سطح کیفیت هوا و عملکرد کلیه دست پیدا کنند.

? همان‌گونه که ذرات ریز در هوا، برای ارگان‌های مختلف بدن خطرناک است، می‌تواند تهدید جدی برای کلیه‌ها هم باشد. از آنجا که کلیه‌ها خون را فیلتر می‌کنند، ذرات سمی می‌توانند عملکرد کلیه را تحت تأثیر قرار دهند. بر طبق این مطالعه، حتی سطح پایین آلودگی می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند؛ و هیچ شگفتی در اینجا نیست که به دلیل افزایش آلودگی، این تهدید نیز افزایش یابد.

? افزایش آلودگی هوا تهدیدات جدی‌تری برای کلیه‌ها در پی خواهد داشت ولی با این ‌حال هیچ سطح آلودگی امنی وجود ندارد چرا که حتی در سطح آلودگی بسیار کم هم این تهدید برای کلیه‌ها مشاهده گردیده است. این بدان معنی است که زندگی شما می‌تواند سلامت کلیه شما را تحت تأثیر قرار دهد. این مطالعه نشان می‌دهد که مناطق بزرگی از جنوب کالیفرنیا، جنوب، غرب میانه و شمال شرقی در معرض خطر هستند. بر اساس یک مطالعه ۲۰۱۶ توسط انجمن ریه آمریکا، بیش از نیمی از جمعیت ایالات‌متحده در مناطقی با سطح بالای آلودگی هوا زندگی می‌کنند.

? ترجمه: زینب حاجی لری

☑️ لینک خبر
☑️
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

آلودگی هوا و بیماری‌های کلیوی – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن