عفونت ویروسی

آنتی‌بادی‌های نادر و درمان انواع ابولا

دو مطالعه جدید نقاط ضعف ویروس ابولا را موردتوجه قرار داده است و نشان می‌دهد چگونه آنتی‌بادی‌های انسان و موش می‌توانند به ویروس متصل شوند و عفونت را متوقف کنند. این روش نه‌تنها برای ویروس ابولا، بلکه برای دیگر پاتوژن‌های مرتبط با آن نیز هست.


ویروس‌های مختلف در ژن ویروس ابولا تفاوت بسیاری در ساختارشان دارند. یک چالش عمده در درمان ویروس ابولا این است که این ویروس تنها یک پاتوژن نیست بلکه پنج مورد است. اعضای ویروس ابولا شامل Ebola virus ،Sudan virus ،Bundibugyo virus ،Taï Forest virus و Reston virus است. هرکدام از این ویروس‌ها در توالی اسیدآمینه خود تا 50 درصد تفاوت دارند که این امر درمان را سخت می‌کند. برای مثال Sudan virus و Bundibugyo مسئول 40 درصد ابولا قبل از سال 2013 بودند. درمان‌های حال حاضر نمی‌توانند آن‌ها را خنثی کنند.

همه انواع ویروس ابولا می‌توانند با جهش از سد دفاعی سیستم ایمنی عبور کنند و با درمان‌های دارویی نیز مقابله کنند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌هایی که به جایگاه روی fusion loop ویروسی متصل می‌شوند، می‌توانند تمام انواع ویروس ابولا را خنثی کنند. fusion loop بخشی است که ویروس برای اتصال به سلول‌های انسانی استفاده می‌کند و عفونت را آغاز می‌کند. هدف قرار دادن این پپتید می‌تواند یک‌راه درمانی جدید باشد.

محققان روی یک آنتی‌بادی انسانی به نام ADI-15878 متمرکز شدند. این آنتی‌بادی در خون یک فرد مبتلابه ابولا یافت شده است و تنها آنتی‌بادی انسانی است که تاکنون یافت شده است و تمام پنج مورد ویروس ابولا را خنثی می‌کند.

با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس، دانشمندان ارتباط بین آنتی‌بادی و گلیکوپروتئین ویروسی (پروتئینی که ویروس را قادر به آلوده کردن سلول می‌کند) را مدل‌سازی کردند. گلیکوپروتئین ابولا با قند پوشیده شده است که موجب پوشش ویروس در برابر سیستم ایمنی بدن می‌شود. ADI-15878 به‌طور مستقیم به یکی از قندها در fusion loop متصل می‌شود. سپس بخشی از آنتی‌بادی فرومی‌ریزد و توسط بخش دیگری از گلیکوپروتئین ویروسی پنهان می‌شود.

fusion loop یک بخش مهم است و ویروس نمی‌تواند آن را به‌ راحتی تغییر دهد. محققان نشان دادند که یک آنتی‌بادی که 6D6 نامیده می‌شود به یک منطقه مشابه ADI-15878 متصل می‌شود. این نتایج نشان می‌دهند این بخش از fusion loop می‌تواند هدفی برای طراحی واکسن‌ها و درمان باشد.

☑ لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنـجاه هفـت + = شصـت دو

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن