بیوتکنولوژی کشاورزی

آنتی‌بیوتیک‌ها، تغییردهنده‌ی میکروبیوم زنبورهای عسل

✅ آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند به طور بالقوه مخل میکروب‌های ارتقا دهنده سلامت که تشکیل‌دهنده میکروبیوم‌های انسانی و سایر جانوران هستند، شوند.


نتیجه بررسی‌های موران و همکارانش حاکی از آن است که آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند جمعیت میکروبی روده زنبورهای عسل را دستخوش تغییر کنند و درنتیجه در میزان مرگ و میر اثر می‌گذارند. زنبور عسل نیز مشابه انسان‌ها، مقاومت میکروبی خود را طی تماس‌های درون جمعیت به دست می‌آورد. هم در انسان و هم در زنبور، میکروب‌ها برای میزبانشان اختصاصی شده‌اند.

به مدت نیم قرن، زنبورداران در ایالات متحده از داروها برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی در لارو زنبور عسل استفاده کرده‌اند. اگرچه این روش درمانی ممکن است به محافظت از زنبور عسل کمک کند، کارهای انجام گرفته توسط موران و دیگران اظهار دارد که آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند منجر به کاهش سلامت کندو شوند.

برای بررسی این امر گروهی از زنبورها را مورد آزمون قرار گرفته شدند. پس از دوره یک هفته‌ای، محققان از زنبورها برای بررسی میکروبیومشان به طور مکرر نمونه‌گیری کردند. پس از برداشت روده زنبور عسل، با استفاده از تکنیک quantitative PCR تعداد کل سلول‌های باکتریایی در روده را تخمین زدند و توالی‌یابی ژنومی برای تعیین گونه‌های باکتریایی موجود انجام شد. بعد از گذشت سه روز در کندو، فقط حدود ۳۰ درصد از زنبور‌های تیمار شده با آنتی‌بیوتیک زنده ماندند.

آنتی‌بیوتیک همچنین بر میکروبیوم زنبورها اثر گذاشته بود. پس از یک دوره یک هفته‌ای، زنبور‌های شاهد به طور متوسط پنج برابر سلول باکتری بیشتری در روده‌هایشان نسبت به زنبور‌های تیمار شده با آنتی بیوتیک داشتند.
موران بیان می‌کند: «اختلال در جمعیت میکروبیوم روده توسط آنتی‌بیوتیک، راه‌های هجوم سایر پاتوژن‌ها را هموار می‌کند.»

موران تاکید می‌کند زمانی که نتایج نشان دادند که آنتی‌بیوتیک‌ها برای زنبور عسل می‌تواند مضر باشد، این داروها تنها یکی از بسیاری از عوامل اثرگذارهستند. (برای مثال ویروس‌ها و از دست دادن زیستگاه نیز به طور بالقوه‌ای به کاهش زنبور عسل کمک می‌کنند).

به علاوه زنبورهای تیمار شده با آنتی‌بیوتیک که زنبورداران برای اهداف متفاوتی انجام می‌دهند نسبت به آنچه که گروه موران انجام دادند؛ می‌تواند در برخی موارد به زنبور عسل در برابر عفونت‌ها کمک کند.

ترجمه : محدثه گلندی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

آنتی‌بیوتیک‌ها، تغییردهنده‌ی میکروبیوم زنبورهای عسل – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن