توالی یابیمقاومت آنتی بیوتیکی

آنتی بیوتیک ها می توانند تکثیر باکتری را افزایش دهند

محققان دانشگاه اکستر دریافتند که رشد باکتریها را می توان با آنتی بیوتیک تحریک کرد. در پژوهشی که توسط انجمن مهندسی و علوم طبیعی انگلستان (EPSRC) انجام شده است، باکتری ای کلای را درمعرض هشت دور تیمار آنتی بیوتیکی قرار دادند و دریافتند مقاومت آنتی بیوتیکی با هر تیمار افزایش یافته است.


محققان باکتری های ای کلای جهش یافته ای پیدا کردند که سریعتر از باکتری هایی تقسیم می شدند که در معرض دارو قرار نگرفته بودند. این جمعیت ها تا ۳ برابر بزرگتر از باکتری های دیگر بودند.

دکتر رابرت بردمور، مسئول این پژوهش گفته است: “اغلب گفته می شود تکامل داروینی آهسته است اما این جمله بسیار دور از واقع است، به خصوص هنگامی که باکتری در معرض آنتی بیوتیک ها قرار گرفته باشد.”

باکتری ها توانایی قابل توجهی به تنظیم مجدد DNA خودشان دارند و این می تواند فعالیت داروها را گاهی اوقات در چند روز متوقف کند.

در این مطالعه، محققان اثر آنتی بیوتیک داکسی سایکلین را بر روی تغییرات توالی باکتری ها مورد آزمایش قرار دادند. باکتری ها تا ۸۰ درجه سانتی گراد زیر صفر سرد شدند تا توالی یابی از ژنوم آن ها صورت بگیرد. تغییرات DNA در طول این تیمارها بسیار قابل توجه بودند.

بعضی از تغییرات به خوبی شناخته شده هستند ودرنمونه های بالینی دیده شده اند. مانند ای کلای تولیدکننده پمپ های آنتی بیوتیکی که باکتری برای پمپ کردن آنتی بیوتیک ها به خارج از سلول بکار می برد.

این مطالعه مهر تأیید دیگری بر لزوم تجویز متناسب و به اندازه آنتی بیوتیک ها در بیماری های عفونی است.

ترجمه: نوروزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن