بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیسوخت زیستی

آنزیم های جدید،ارمغان دهکده های میکروبی برای تولید سوخت زیستی

✅باکتری‌ها، این موجودات دوست داشتنی ریز، قادرند تا در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهند. پارادایم فکری حاضر در زیست فناوری، کشت خالص میکروارگانیسم هاست.اما این سکه روی دیگری هم دارد. رفتار اجتماعی گروه‌های باکتریایی. این موجودات در مواقعی که درون یک گروه میکروبی هستند، رفتارهای متفاوتی نسبت به حالت کشت خالص خود نشان می‌دهند. در مطالعه‌ای در دپارتمان انرژی‌های زیستی برکلی، جمعیت‌های میکروبی‌ای مورد بررسی قرار گرفتند که قادر به تولید سلولازهایی جدید با ویژگی‌های خاص بودند.


?مرحله‌ی اول تولید سوخت‌های زیستی از سلولز، استفاده از سلولاز برای شکستن سلولز به قندهای ساده‌تر است. طبق این مطالعه که بر روی میکروبیوم کمپوست شهری انجام شد محققان توانستند سلولازهایی را بدست آورند که پیش از این از باکتری‌هایی که کشت انفرادی می شدند بدست نیامده بود.بررسی‌های متاژنومیک آشکار کرد که ۷۰ درصد فعالیت آنزیمی مربوط به سلولازهایی به شکل کمپلکس‌های پروتئین-کروبوهیدراتی است که در دمای ۸۰ درجه قادر به شکستن سلولز به گلوکز بودند.

?این اتفاق پنجره‌ی جدیدی را به روی محققان باز کرد؛جستجوی آنزیم‌های جدیدی که فقط درون جمعیت‌های میکروبی تولید می‌شوند.یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد این کمپلکس‌های آنزیمی، پایداری بیشتر بود که آنها را برای استفاده در تولید سوخت های زیستی بیشتر مورد توجه و علاقه قرار می‌دهد.

?پایداری این آنزیم‌ها به اندازه ایست که حتی پس از کاهش فراوانی جمعیت باکتریایی، باقی مانده و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

?محققان بر این باورند که این “پایداری” یک مزیت و برتری کلیدی بر سایر سلولازهایی است که با سرعت بیشتر، فرآیند شکستن و تجزیه ی سلولز را انجام می‌دهند.

?ترجمه : محمدرضا سالاری

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

آنزیم های جدید،ارمغان دهکده های میکروبی برای تولید سوخت زیستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن