سرطان

آنچه انسان ها از فیل ها در مورد سرطان می آموزند

دانشمندان در تلاش اند تا راهی برای خلاصی از سرطان پیدا کنند در حالی که فیل ها سال‌هاست که از این بیماری خلاصی یافته اند.


فیل ها با داشتن جثه بزرگ نیازمند تقسیمات سلولی بیشتری هستند با این وجود، این موجودات به‌ ندرت گرفتار سرطان می شوند. اساس این پدیده وابسته به ژنتیک آن ها است. فیل های آسیایی ۳۰ کپی و فیل های آفریقایی ۴۰ کپی از ژن مهارکننده تومور، p53 دارند و این در حالی است که فقط دو کپی از این ژن در انسان ها وجود دارد.

بر طبق گفته محققان فیل ها با داشتن ۵۵ میلیون سال توسعه و تکامل، نحوه ساخت و تولید بهترین پروتئین های مقابله کننده با سرطان را آموخته اند. این موضوع نشان دهنده ی آن است که طبیعت همیشه بهترین حلال مشکلات بوده است.

بدترین دشمن سرطان نوع خاصی از p53 است که در فیل ها موجود بوده و با p53 انسان ها کمی متفاوت است. بر طبق آزمایش‌ها p53 فیل علیه ۷ رده سلولی سرطانی انسانی شامل ریه، سینه و استخوان مؤثر است. به این معنی که نرخ ایجاد آپوپتوز در سلول‌های سرطانی انسانی که در معرض پروتئین p53 فیل قرار گرفتند، بیشتر می شود.

تحقیقات با بالاترین سرعت ممکن در حال انجام است تا نتایج حاصله از این کشف به بیماران کمک کند و اگر نتیجه کار آزمایی بالینی در حیوانات مورد آزمایش (موش و سگ) مناسب باشد، این مراحل تا سه سال آینده در بین جمعیت انسانی نیز شروع خواهد شد.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن