بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

آپتامرها، نوید‌بخش آینده‌ای روشن برای درمان سرطان

محققین دانشگاه Duke، گروه Health، با ترکیب داروهای شیمی‌درمانی و آپتامرها توانستند بدون آنکه به سلول‌های سالم موشی آسیب وارد ‌کنند، سلول‌های سرطانی پروستات انسانی را که در موش جاگذاری شده بود هدف قرار دهند.


آپتامرها،oligonucleic acid یا oligopeptide هایی هستند که به ملکول هدف اختصاصی متصل می ‌شوند. آپتومرهای اسیدنوکلئیکی طی چندین مرحله و به صورت in vitro با روش SELEX طراحی می شوند. این ملکول ها با توجه به توانایی شناسایی ملکولی، می توانند نقش آنتی‌بادی‌ها را ایفا کنند. از مزیت های آپتامرها به آنتی‌بادی‌ها این که آپتامرها را می توان به طور کامل در لوله طراحی کرد. به عقیده پروفسور Bruce Sullenger کنترل ما بر روی محل اثر آپتامر‌ها، بیش از آنتی‌بادی‌ها است. همچنین در این مطالعه دانشمندان موفق به آزمایش موفقیت‌آمیز ملکولی در نقش پادزهر آپتامر شدند که فعالیت لیگاندی آنرا به سرعت از کار می اندازد.

در پیشرفت‌های دارویی اخیر برای درمان سرطان، دانشمندان آزمایش‌هایی را طراحی کردند که از عملکرد آنتی‌بادی و عناصر شیمی‌درمانی به صورت همزمان استفاده می شود. اگرچه این بررسی‌ها با موفقیت همراه بوده، اما التهاب و سایر عوارض جانبی، در اینگونه استفاده‌های ترکیبی از چند دارو متداول است و نمی توان محل و زمانی که آنتی‌بادی سیستم‌ایمنی را فعال می کند کنترل کرد. بنابرین دانشمندان بر پی یافتن جایگزینی برای آنتی‌بادی ها به سراغ آپتامر ها آمدند.

در این مطالعه دانشمندان از لیگاند RNA E3 استفاده کردند که می تواند سلول‌های سرطانی پروستات را هدف قرار دهند. آنها آپتامر E3 به همراه دوز کمی از عامل شیمی‌درمانی به بدن موش‌هایی که سلول‌های سرطانی پروستات انسانی داشتند تزریق کردند. مشاهده شد موش‌هایی که این درمان به رویشان صورت گرفت ۷۴ روز، ولی موش‌هایی که درمانی نپذیرفتند ۴۶ روز عمر کردند. دست‌آورد دیگری که در این آزمایش حاصل شد، یافتن پادزهری برای آپتامر E3 بود که چون با E3 رابطه متممی داشت، با آن RNA دورشته‌ای تشکیل می داد و مانع از عملکرد شناسایی کردن آن می شد.

دانشمندان امیدوارند با انجام آزمایش‌های بیشتر روی رابطه آپتامرها و سرطان، آن را به سایر انواع سرطان گسترش بدهند.

❇️ ترجمه: علی مواساتی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن