ایمونولوژیبیوتکنولوژی دارویینانوبیوتکنولوژی

آیا باکتری E. coli حاملی ایده آل برای نسل بعدی واکسن ها می باشد؟

باکتری E. coli در اغلب موارد، عاملی بی خطر برای سلامتی انسان است. در تحقیق پیش رو، سعی شده است تا بتوان از این باکتری جهت مقابله با عوامل بیماری زا، استفاده نمود.


جهت نیل بدین هدف، محققان تحقیقات خود را بر روی سویه های بی ضرر E. coli متمرکز نمودند. (غالب سویه های E. coli ها بی خطر و در انجام فرآیند هضم سالم در انسان، نقش مهمی دارند.)
این محققین کپسولی حامل، مبتنی برباکتری E. coli توسعه دادند، تا بتوان به کمک آن، واکسن های نسل بعد را در جهت کارآمدی و ضریب تأثیر بیشتر، نسبت به واکسن های امروزی، طراحی و تولید نمود.
هسته ی این کپسول را انواع بی خطر باکتری E. coli تشکیل می دهد. محققان، نوعی پلیمر سنتزی با نام پلی (بتا آمینو استر) را در اطراف باکتری مانند یک حصار، پیچاندند. پلیمر با بار مثبت، همراه با دیواره سلولی باکتری با بار منفی، یک نوع کپسول ترکیبی را ایجاد کردند.
برای تست عملکرد کپسول، محققان یک واکسن پروتئینی که برای مقابله با بیماری های پنوموکوکی طراحی شده و به صورت تجاری در بازار موجود بوده است، را وارد کپسول کردند. پس از انجام آزمایشات بر روی موش، مشخص گردید عملکرد واکسن نتایج شایان توجهی داشته است.

طراحی ترکیبی کپسول موارد زیر را تامین می کند :

1. هدف گیری به دو صورت فعالانه و غیر فعال (passive) سلول های ایمنی خاص، موسوم به “سلول های ارائه دهنده آنتی ژن”، که باعث ایجاد پاسخ ایمنی می شوند.
2. خواص کمکی (adjuvant) طبیعی و چند جزئی، که سبب بهبود پاسخ ایمنی بدن می شوند.
3. مکانیسم های رسانش درون سلولی دوجانبه جهت هدایت پاسخ ایمنی خاص.
4. تولید و تحویل همزمان اجزا (آنتی ژن ها) ی مورد نیاز واکسن.
5. توانایی حفاظت واکسیناسیونی قدرتمند، در برابر بیماری های پنوموکوکی.

محققین در این پژوهش توانستند، با موفقیت کپسول را جهت مبارزه با بیماری های پنوموکوکی (عوامل بیماری زا که سبب ذات الریه، گندیدگی زخم ها، عفونت گوش و مننژیت می شوند) مورد استفاده قرار دهند.

نویسنده: سبحان بهرامی

لینک مقاله
لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن