بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبیتولید آنزیم

آینده ی کاتالیست در صنایع با آنزیم ها

از لحاظ تئوری کاتالیزورهای آنزیمی به دلیل انتخاب پذیری بالا و بهره وری مناسب، بسیار برای واکنش های شیمیایی مطلوبند. گروهی از محققان به روش جدیدی دست یافتند که با استفاده از دستکاری پروتئین ها می توانند واکنش های ناشناخته در طبیعت را کاتالیز کنند.


محققان برای تغییر پروتئین ها به منظور کاتالیز واکنش هایی که در طبیعت وجود ندارد از روش هایی مختلفی مانند مهندسی پروتئین و روش های شیمیایی استفاده کرده اند.

محققان در روش جدیدی به وسیله نور کوفاکتور متصل به آنزیم کیتوردوکتاز (ketoreductase) را تحریک کرده تا به آنزیم فعال برسند. وقتی کوفاکتور به وسیله ی نور تحریک می شود، یک واسطه فعال رادیکالی تولید می کند که می تواند به عنوان منبع هیدروژنی استفاده شود . این منبع هیدروژنی می تواند در طول واکنش بین مولکول های مختلف جا به جا شود.

این روش با تحریک کردن کوفاکتور نیکوتین آمید، به وسیله نور انجام می پذیرد.تحت تاثیر تابش نور مرئی، آنزیم وابسته به نیکوتین آمید که به نام کیتوردوکتاز شناخته می شود می تواند از یک ردوکتاز کربونیل به یه یک آغازگر گونه های رادیکالی و یک منبع کایرال اتم های هیدروژن تبدیل شود .

آنزیم ها برای استفاده در صنایع شیمیایی بسیار ایده آل هستند. جایگاه فعال خاص برای سوبسترای خاص، انتخاب پذیری و بهره وری، استفاده ازآنزیم ها را در مقایسه با کاتالیزور های شیمیایی ارجحیت داده است. آنزیم ها با توجه به واکنش هایی که در طبیعت رخ می دهند، بسیار محدود هستند. یکی از چالش های اصلی، به دست آوردن آنزیم با عملکردی متفاوت و جدید است.

ترجمه و آماده سازی: امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن