بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسعلوم اعصاب

ابتلا به اختلالات پریونی زیرپوستی

✅محققان به تازگی گزارش کرده‌اند که پروتئین‌های عفونی پریونی_عوامل ایجاد کننده‌ی اختلال نورودژنراتیو کشنده‌ی Creutzfeldt jakob _ در پوست افراد مبتلا قابل شناسایی هستند.


?یافته‌های این مطالعه این احتمال را افزایش داده است که بیماری‌های پریونی ممکن است از طریق روش‌های جراحی مرتبط با پوست منتقل شوند. اختلالات پریونی مانند بیماری Creutzfeldt jakob زمانی افزایش می‌یابد که نسخه‌های اشتباهی یک پروتئین واقع در سیستم عصبی مرکزی همتاهای نرمال خود را به ترکیبات مضر تبدیل کند. اگرچه بیماری Creutzfeldt jakob ظاهراً از طریق پیوندهای قرنیه‌ و ابزارهای جراحی آلوده که با بافت مغز یا سیستم عصبی تماس دارند، قابل انتقال است، دانشمندان هنوز شواهد کافی در مورد پریون‌های اشتباهی واقع در سایر نقاط بدن پیدا نکرده‌اند.

?محققان از یک روش تشخیصی با حساسیت بالا به‌نام RT-QuIC برای تحقیق راجع به پریون‌های عفونی در نمونه‌های پوستی از ۲۳ بیمار مبتلا به Creutzfeldt jakob و ۱۵ بیمار با اختلالات نورودژنراتیو غیرمرتبط استفاده کردند. آن‌ها پریون‌های عفونی را در حداقل یک نمونه‌ی پوستی از ناحیه‌ی نزدیک به گوش از بین همه‌ی بیماران مبتلا یافتند، درحالی‌که در هیچ یک از افراد بدون این بیماری، یافت نشد. به‌ویژه، مقادیر پریون به دست آمده از نمونه‌های پوستی ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ بار کم‌تر از مقادیر یافت شده در مغز بودند. در یک روش تشخیصی با حساسیت کم‌تر پریون‌ها فقط در نمونه‌های پوستی از ۵ بیمار مبتلا به Creutzfeldt jakob کشف شدند.

?تلقیح پوست از دو بیمار مبتلا به این بیماری نیز باعث ایجاد بیماری پریونی در دو مدل متفاوت موش شد. نویسندگان تأکید می‌کنند که بیماری‌های پریونی نمی‌توانند از طریق تماس تصادفی گسترش یابند و برای کشف چگونگی قرارگیری پروتئین‌های اشتباهی در پوست نیاز به مطالعات بیشتری است.

?مترجم: مژگان برات‌زاده

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

ابتلا به اختلالات پریونی زیرپوستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن