ابتلا به brain fog با مصرف مکمل‌های پروبیوتیک

 پروبیوتیک‌ها کپسول‌هایی حاوی باکتری‌های خوب هستند که موجب تعادل محتوای باکتریایی روده می‌شوند. در سال ۲۰۱۲ محققان با بیماران خاصی مواجه شدند، آن‌ها بلافاصله پس از صرف غذا با درد شکمی روبرو می‌شدند. آن‌ها دچار brain fog می‌شدند به گونه‌ای که از لحاظ ذهنی نیز سردرگم می‌شدند و قادر به تمرکز و یادآوری نبودند.


این اتفاق‌ها چند ساعت طول می‌کشید اما دلیلی برای آن‌ها وجود نداشت. این افراد سالم بودند و هرگونه تست پزشکی که مرتبط با مشکل بوجود آمده بود انجام شد و پاسخ آن منفی بود؛ اما زمانی‌که پزشکان مواد مختلف سمی که بدن قادر به تولید آن‌ها بود را بررسی کردند، علت را یافتند! D-لاکتیک اسید باعث این جریان بود.

زمانی‌که حجم کربوهیدرات‌ها زیاد می‌شود، توسط روده کوچک به‌طور کامل هضم نمی‌شوند و به روده بزرگ منتقل می‌شوند، باکتری‌های روده‌ای گاهی می‌توانند مقادیر بسیار زیادی از D-لاکتیک اسید را به‌واسطه تخمیرشدن تولید کنند. بدن می‌تواند مقادیر بسیاری D-لاکتیک اسید تولید کند که به خون منتقل می‌شود و درنتیجه می‌تواند به بدن آسیب برساند که به این شرایط D-لاکتیک اسیدوز گفته ‌می‌شود. این بیماری نادر در افرادی که روده کوچک آن‌ها آسیب دیده است اتفاق می‌افتد.

بیمارانی که در این مطالعه بررسی شدند از این بیماری اطلاعی نداشتند و تنها مورد مشابهی که وجود داشت علاقه آن‌ها به مصرف پروبیوتیک‌ها بود. در مطالعه‌ای که بر رووی ۳۰ بیمار با brain fog (مه گرفتگی مغز) انجام شد، تمامی آن‌ها مکمل‌های پروبیوتیک مصرف می‌کردند.

در بیماران با brain fog، باکتری‌های موجود در پروبیوتیک‌ها که به‌طور معمول در روده بزرگ کلونیزه می‌شوند، به روده کوچک می‌روند. میکروب‌ها پس از صرف یک وعده غذایی به آنجا رفته و رشد می‌کنند. بیش‌تر بیماران با brain fog دچار D-لاکتیک اسیدوز هستند. آن‌ها هم‌چنین مقادیر بسیاری باکتری در روده کوچک خود دارند.

محققان از بیماران خواستند مصرف پروبیوتیک‌ها را متوقف کنند و به آن‌ها آنتی‌بیوتیک داده شد تا مواردی که D-لاکتیک اسید تولید می‌کنند را از بین ببرند. این باکتری‌ها، نظیر لاکتوباسیلوس‌ها، در برابر بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند.

سه ماه پس از قطع مصرف پروبیوتیک‌ها، علائم آن‌ها بهبود یافت؛ اما چه چیزی اتفاق افتاده بود؟ پروبیوتیک‌ها موجب تولید D-لاکتیک اسید در افرادی که روده کوچک آسیب دیده دارند می‌شوند. برخی از بیماران نیز به‌دنبال مصرف مخدرها دچار کندی حرکات روده شده‌بودند که موجب رشد بیش‌تر باکتری‌ها می‌شود.

☑ لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده نگین سعیدی
بارگذاری بیشتر در پروبیوتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

سرطان کولون ناشی از استرس باکتری‌ها و سلول‌ها

محققان با انجام این مطالعه قصد بررسی نقش باکتری‌ها در روده و گسترش التهاب روده را داشتند ا…