صفحه اصلی پزشکی مولکولی از هر ۱۸ مورد ابتلا به سرطان، یکی به علت دیابت و BMI بالا به وجود می‌آید

از هر ۱۸ مورد ابتلا به سرطان، یکی به علت دیابت و BMI بالا به وجود می‌آید

0
0
114
از هر 18 مورد ابتلا به سرطان، یکی به علت دیابت و BMI بالا به وجود می‌آید - اخبار زیست فناوری

✅ طی تحقیقی که برای اولین بار در آن درصد سرطان‌هایی که منشا آن‌ها دیابت و BMI بالا بوده است، اندازه‌گیری شده‌اند، مشخص گردیده که دیابت و BMI بالا (بالای ۲۵) عامل ۵.۶ درصد ( معادل با ۷۹۲۶۰۰ مورد) از سرطان‌های ثبت‌شده جهان در سال ۲۰۱۲ بوده‌اند.


🔹به گفته محققین، اگر بخواهیم این دو عامل را به‌طور جداگانه بررسی کنیم، باید گفت که از این ۵.۶ درصد، تعداد ۵۴۴۳۰۰ ( معادل ۳.۹ درصد) مربوط به BMI و تعداد ۲۸۰۱۰۰ مربوط به دیابت بوده‌اند.

🔹آخرین برآوردها نشان می‌دهند که حدود ۴۰۰ میلیون انسان بالغ در جهان مبتلابه دیابت و حدود ۲ میلیارد نفر از آن‌ها دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند. هم دیابت و هم BMI بالا عامل ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها هستند و به دلیل ایجاد تغییرات بیولوژیکی مانند قند خون و انسولین بالا، التهابات مزمن و کارکرد غیرعادی هورمون‌های جنسی مثل استروژن، تأثیرات مخربی بر بدن انسان می‌گذارند.

🔹 دکتر جاناتان پیرسون استوتارد از کالج سلطنتی لندن می‌گوید: «با گسترش روزافزون این دو عامل ابتلا به سرطان در سراسر جهان، لازم است که برنامه‌های درمانی بالینی و عمومی بر روی پیشگیری و تحت نظر داشتن افراد مبتلابه این دو مشکل متمرکز شوند.»

🔹پژوهش فوق با در نظر گرفتن میزان شیوع دیابت و چاقی در ۱۷۵ کشور جهان طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۲ میلادی، درصد ابتلا به ۱۸ نوع سرطان را در این کشورها موردمطالعه قرار داده است.

🔹نویسندگان برای اجرای این تحقیق، اطلاعات مربوط به موارد ابتلا به سرطان‌ها را در این ۱۷۵ کشور موردبررسی قرار دادند و آن‌ها را با اطلاعات مربوط BMI بالا و دیابت، ترکیب کردند. آن‌ها سپس برای مشخص کردن اختلافات سنی سوژه‌های موردمطالعه از سال ۲۰۰۲ به این‌طرف، مجموع این اطلاعات را با گروهای سنی و جنسی آن‌ها ، تطبیق دادند تا بتوانند موارد ابتلا به سرطان‌های ناشی از این دو بیماری را در سال ۲۰۱۲ مشخص کنند.

🔹در این تحقیق، کشورهای غربی با درآمد بالا با ۳۸.۲ درصد(۳۰۳۰۰ از ۷۹۲۶۰۰) در مقام اول و کشورهای آسیای جنوب شرقی با ۲۴.۱ درصد (۱۹۰۹۰۰ از ۷۹۲۶۰۰) مقام دوم موارد ابتلا به سرطان ناشی از این دو بیماری را در جهان به خود اختصاص دادند.

🔹باوجوداینکه شیوع سرطان در کشورهایی که مردمانش درآمد کمتری دارند به نسبت کشورهای غربی، پایین‌تر است ولی درعوض دیابت و چاقی شیوع بسیار بیشتری در این کشورها داشته است. برای مثال عامل ۹ تا ۱۴ درصد از موارد ابتلا به سرطان در کشورهای مغولستان، مصر، کویت و وانواتو، دیابت و BMI بالا بوده است درحالی‌که این میزان در کشورهای موزامبیک، تانزانیا و ماداگاسکار در پایین‌ترین حد خود است. این مثال‌ها نشان‌دهنده وجود تفاوت‌های جغرافیایی در میزان ابتلا به دیابت و چاقی و همچنین سرطان‌های ناشی از این دو عامل است.

🔹نتایج این تحقیق جالب، اخیرا و در آخرین شماره مجله The Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر شده است.

🔺ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

از هر ۱۸ مورد ابتلا به سرطان، یکی به علت دیابت و BMI بالا به وجود می‌آید – اخبار زیست فناوری

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط ali chopani
بارگذاری در پزشکی مولکولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

استفاده از باکتری‌های جهش‌یافته برای مطالعه‌ عملکرد پروتئین‌های غشا

#رصد_لحظه‌ای ✅فسفولیپیدها «واحدهای سازنده» غیرقابل‌حل در آب هستند که غشای احاطه‌کننده سلول…