بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییدیابتسرطان

از هر 18 مورد ابتلا به سرطان، یکی به علت دیابت و BMI بالا به وجود می‌آید

✅ طی تحقیقی که برای اولین بار در آن درصد سرطان‌هایی که منشا آن‌ها دیابت و BMI بالا بوده است، اندازه‌گیری شده‌اند، مشخص گردیده که دیابت و BMI بالا (بالای ۲۵) عامل ۵.۶ درصد ( معادل با ۷۹۲۶۰۰ مورد) از سرطان‌های ثبت‌شده جهان در سال ۲۰۱۲ بوده‌اند.


?به گفته محققین، اگر بخواهیم این دو عامل را به‌طور جداگانه بررسی کنیم، باید گفت که از این ۵.۶ درصد، تعداد ۵۴۴۳۰۰ ( معادل ۳.۹ درصد) مربوط به BMI و تعداد ۲۸۰۱۰۰ مربوط به دیابت بوده‌اند.

?آخرین برآوردها نشان می‌دهند که حدود ۴۰۰ میلیون انسان بالغ در جهان مبتلابه دیابت و حدود ۲ میلیارد نفر از آن‌ها دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند. هم دیابت و هم BMI بالا عامل ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها هستند و به دلیل ایجاد تغییرات بیولوژیکی مانند قند خون و انسولین بالا، التهابات مزمن و کارکرد غیرعادی هورمون‌های جنسی مثل استروژن، تأثیرات مخربی بر بدن انسان می‌گذارند.

? دکتر جاناتان پیرسون استوتارد از کالج سلطنتی لندن می‌گوید: «با گسترش روزافزون این دو عامل ابتلا به سرطان در سراسر جهان، لازم است که برنامه‌های درمانی بالینی و عمومی بر روی پیشگیری و تحت نظر داشتن افراد مبتلابه این دو مشکل متمرکز شوند.»

?پژوهش فوق با در نظر گرفتن میزان شیوع دیابت و چاقی در ۱۷۵ کشور جهان طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۲ میلادی، درصد ابتلا به ۱۸ نوع سرطان را در این کشورها موردمطالعه قرار داده است.

?نویسندگان برای اجرای این تحقیق، اطلاعات مربوط به موارد ابتلا به سرطان‌ها را در این ۱۷۵ کشور موردبررسی قرار دادند و آن‌ها را با اطلاعات مربوط BMI بالا و دیابت، ترکیب کردند. آن‌ها سپس برای مشخص کردن اختلافات سنی سوژه‌های موردمطالعه از سال ۲۰۰۲ به این‌طرف، مجموع این اطلاعات را با گروهای سنی و جنسی آن‌ها ، تطبیق دادند تا بتوانند موارد ابتلا به سرطان‌های ناشی از این دو بیماری را در سال ۲۰۱۲ مشخص کنند.

?در این تحقیق، کشورهای غربی با درآمد بالا با ۳۸.۲ درصد(۳۰۳۰۰ از ۷۹۲۶۰۰) در مقام اول و کشورهای آسیای جنوب شرقی با ۲۴.۱ درصد (۱۹۰۹۰۰ از ۷۹۲۶۰۰) مقام دوم موارد ابتلا به سرطان ناشی از این دو بیماری را در جهان به خود اختصاص دادند.

?باوجوداینکه شیوع سرطان در کشورهایی که مردمانش درآمد کمتری دارند به نسبت کشورهای غربی، پایین‌تر است ولی درعوض دیابت و چاقی شیوع بسیار بیشتری در این کشورها داشته است. برای مثال عامل ۹ تا ۱۴ درصد از موارد ابتلا به سرطان در کشورهای مغولستان، مصر، کویت و وانواتو، دیابت و BMI بالا بوده است درحالی‌که این میزان در کشورهای موزامبیک، تانزانیا و ماداگاسکار در پایین‌ترین حد خود است. این مثال‌ها نشان‌دهنده وجود تفاوت‌های جغرافیایی در میزان ابتلا به دیابت و چاقی و همچنین سرطان‌های ناشی از این دو عامل است.

?نتایج این تحقیق جالب، اخیرا و در آخرین شماره مجله The Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر شده است.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

از هر ۱۸ مورد ابتلا به سرطان، یکی به علت دیابت و BMI بالا به وجود می‌آید – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن