بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

ابداع فرایند پایدار تولید مواد پلیمری پرمصرف

ابداع فرایند پایدار تولید مواد پلیمری پرمصرف - اخبار زیست فناوری ابداع فرایند پایدار تولید مواد پلیمری پرمصرف

✅بوتا دی ان ، مولکول کوچکیست که در صنعت پلاستیک کاربرد بسیار زیادی دارد و ماده ی اولیه ی پلیمرهای مهمی است که هر یک از این پلیمرها خود کاربردهای بسیار گسترده و مهمی دارند.از جمله این پلیمرها می تواند به موارد زیر اشاره کرد ؛ استیرن بوتا دی ان (SBR)، موجود در لاستیک اتومبیل ها ، نیتریل بوتا دی ان (NBR) ، موجود در نازل های نفت و سوخت همچنین دستکش های طبی ، و آکریلو نیتریل بوتا دی ان استیرن (ABS)، موجود در لگو بازی و پلاستیک های براق و محکم. اما متاسفانه این مولکول پرکاربرد از نفت و گاز طبیعی استخراج می شود که منابعی تجدید ناپذیر ، محدود به چند کشور ، استراتژیک و در حال اتمام هستند.


اخیراً تیمی تحقیقاتی وابسته به Catalysis Center for Energy Innovation یا اCCE در دانشگاه Delaware موفق به پیدا کردن روشی شده اند که می تواند بوتا دی ان را از منابع تجدید پذیر بسازد. این فرایند شامل سه مرحله است و منبع اولیه ی آن نیز قندهای استخراج شده از زیست توده (biomass) هاست. ابتدا قندها تبدیل به ترکیبی حلقوی به نام furfural می شوند ،و سپس از آن تتراهیدروفوران (THF) می سازند. اما مرحله ی کلیدی مرحله ی سوم است که با استفاده از آنزیم نوساخته با نام phosphorous all-silica zeolite” ، THF” را با بازده بالای ۹۵% تبدیل به بوتا دی ان می کنند.

ساخت لاستیک تجدید پذیر البته بخش کوچکی از پروژه ی بزرگ CCEI است که در سال ۲۰۰۹ با تمرکز بر تکنولوژِی های کاتالیستی برای تولید مواد شیمیایی و سوخت های زیستی تجدید پذیر از زیست توده ها فعالیت خود را آغاز کرد.

این تیم معتقد است این نوآوری می تواند صنعت چند میلیارد دلاری پلاستیک و لاستیک را متحول سازد و همچنین دامنه ی مولکولهای ساخته شده از لیگنوسلولز را به طور چشمگیری گسترش دهد.

ترجمه: الهام آزادواری

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

ابداع فرایند پایدار تولید مواد پلیمری پرمصرف – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن