بیوتکنولوژی میکروبینانوبیوتکنولوژی

ابداع فناوری تولید زیستی کوانتوم دات ها در مقیاس بزرگ

محققان دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی اُوک ریج امریکا، به فناوری تولید زیستی نانوذرات نیمه رسانا در مقیاس بزرگ، جهت استفاده در صفحه نمایش های LED، حسگرها، صفحه های خورشیدی و کاربردهای پزشکی، دست یافته اند.


نانوذرات روی سولفید -نوعی از نقاط کوانتومی (quantum dot) نیمه رسانا- کاربردهای فراوانی دارند اما قیمت بالا و دشواری تولید، سد راه کاربری وسیع این مواد بوده اند.

بر خلاف روش های غیر آلی متداول که از مواد اولیه گران قیمت، مواد شیمیایی سمی، دما و فشار بالا استفاده می کنند؛ این تیم تحقیقاتی از باکتری هایی که از شکر تغذیه میکنند، در دمای ۶۵ درجه سانتیگراد و در راکتورهای ۹۰ و ۹۰۰ لیتری، نانوذرات را تولید می کند.
محققان توانستند در راکتور ۹۰۰ لیتری، بدون بهینه سازی کامل شرایط، ۳۴۰ گرم نانوذره روی سولفید به دست آورند.

بر خلاف بیشتر روش های سنتز زیستی، این فرآیند در خارج سلول رخ می دهد و به همین دلیل جداسازی ذرات از طریق شستشوی ساده و سانتریفیوژ، میسر است.

در این روش نسبت به روش های مرسوم، ۹۰ درصد کاهش هزینه تولید مشاهده می شود. از دیگر مزایای این روش، امکان کنترل قطر نانو ذرات می باشد که با توجه به گستردگی کاربرد این نانوذرات و نیاز به ابعاد متنوع و دقیق، بسیار مفید خواهد بود.

ساخت نانوذرات متسع کننده نور یا نیمه رسانا، نیاز به توانایی کنترل سنتز مواد در ابعاد نانو با اطمینان بالا، تکرارپذیری و توجیه پذیری اقتصادی مناسب، دارد. محققان امیدوارند از این کوانتوم دات ها، به دلیل خواص الکترو-نوری شان، در لایه های بافری سلول های فتوولتائیک و دیگر ابزار مبتنی بر لایه های نازک، استفاده نمایند.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن