بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی میکروبیتکامل جهت دارمهندسی ژنتیک

ابزار شکار شگفت‌آور، برای موجودی بسیار کوچک

میکروب‌هایی را مشاهده کنید که شکار خود را با استفاده از تیربارهای میکروسکوپی شکار می‌کنند.


گاهی اوقات زیست‌شناسان از عبارت “رقابت تسلیحاتی” برای بیان مسابقه تکاملی استفاده می‌کنند، اما به ندرت این‌چنین صورت واقع به خود می‌گیرد. به تازگی مشخص شده‌است میکروب‌های دینوفلاژله، جنگ افزارهای پیچیده‌ای را برای پرتاب نیزه به سمت وعده نهار شان توسعه دادند که شامل نمونه‌ای میکروسکوپی از تیربار می‌شود.

دانشمندان چند دهه‌ای است که از وجود این نیزه‌ها خبر دارند و بعضی محققین حدس می‌زدند این ابزار دارای منبع مشترکی با موارد مشابه در عروس دریایی و دیگر مرجانیان باشد. با این وجود تحلیل ژن‌ها و پروتئین‌های درگیر در ساخت این تسلیحات، نشان داد دینوفلاژله‌ها و مرجانیان از پروتئین‌های متفاوتی برای ساخت این ابزار استفاده می‌کنند؛ که نشان می‌دهد این دو دسته از موجودات به راه حل مشابهی از طریق مسیرهای تکاملی متفاوت دست‌یافته‌اند.

در واقع اسکن‌های سه بعدی از نیزه های دینوفلاژله نشانگر سطحی از پیچیدگی هستند، که فاصله بسیاری با عروس دریایی و دیگر وابستگانش دارد. در یکی از گونه‌های دینوفلاژله (Polykrikos lebouriae)، گلوله ای نوک تیز، در حین خروج سلاح، سوراخی در کپسول آن ایجاد می‌کند و یک کمند، شکار نیزه خورده را نزدیک نگاه می‌دارد.

گونه ای دیگر (Nematodinium) دارای ابزاری مشابه کمان است که به مانند تیربار، قادر به شلیک تا ۱۵ گلوله است و اولین مورد در نوع خود در طبیعت است که شناسایی شده است. در حین آن که شکار دینوفلاژله‌ها، در مسیر تکامل راهکارهای دفاعی بهتری تعبیه می‌کرده است، این موجودات به بیانی ساده با قدرت شلیک بیشتر و بیشتر پاسخ می داده‌اند.

ترجمه : محمد بهنام راد

لینک خب
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن