اکولوژی

اثرات باکتری‌ها و ویروس‌های اقیانوسی در سلامت انسان

محققان گزارش کردند که انواع خاصی از باکتری‌ها و ویروس‌ها به راحتی با از بین رفتن موج‌ها وارد جو زمین می‌شوند اما سایر گونه‌ها احتمال کم‌تری برای انتقال به جو از طریق اسپری آب دریا دارند. تلاش گروه‌های مطالعاتی بر آن است که دریابند باکتری‌ها و ویروس‌های عفونت‌زای بالقوه تا کجا می‌توانند سفر کنند و آیا انواعی که بیش‌ترین خطر را برای سلامت عمومی انسان دارند در بین آن دسته ای وجود دارند که ممکن است به سمت اقیانوس‌ها بگریزند.


در خصوص اثرات بهداشتی خوب یا بد تنفس هوای اقیانوسی متشکل از میکروب‌ها و سایر مواد زیستی اطلاعات کمی وجود دارد. محققان وجود انواعی از باکتری گرم منفی Legionella و یک گونه از باکتری E. coli را گزارش کردند که اغلب در آب دریا یافت نمی‌شوند و می‌توانند شواهدی حاکی از آلودگی آب‌های ساحلی خاص باشند. آگاهی از آن‌که کدام عوامل بیماری‌زا در جریان آلودگی در هوا منتشر می‌شوند، می‌تواند درک بشر درباره مسیرهای آلودگی را برای آن دسته از افرادی که نزدیک سواحل زندگی می‌کنند افزایش دهد.

این دانشمندان دریافتند که باکتری‌ها و ویروس‌هایی که دارای پوششی از مواد مومی یا لیپیدها هستند، به تعداد بیش‌تری مشاهده و در اسپری‌های آب دریا نیز به فراوانی یافت می‌شوند. برخی از باکتری‌های شناسایی شده، بر روی پوست و هم‌چنین در روده انسان ها وجود دارند و بنابراین می‌توانند سلامت انسان را تحت تاثیر قرار دهند.

محققان آزمایشی را در ارتباط با شکوفایی فیتوپلانکتون‌ها در یک دوره ۳۴ روزه، داخل یک محیط دارای اتمسفر اقیانوسی مستقر در آزمایشگاه هیدرولیک (Hydraulics Labratory) در محل اقیانوس شناسی اسکریپس Scripps انجام دادند.

بعد از چندین روز، اتمسفر تکرارشده اقیانوسی که دانشمندان آن را مزوکوزم (mesocosm) نامیدند شروع به انتشار گازهای باکتریایی مانند Actinobacteria و Corynebacteria در هوای اقیانوسی کرد.

ویروس‌های موجود در اسپری اقیانوسی aerosols که به‌وسیله هوا منتقل می‌شدند نسبت به باکتری‌ها کم‌تر بودند اما انواعی از گونه‌های شناسایی شده در این هوا مانند ویروس هرپس Herpesvirus نوع مشابهی از سطح دفع آب را دارند که سبب می‌شود آن‌ها از اقیانوس به داخل اتمسفر منتقل شوند.

Knight بیان می کند: “هیچ کس انتظار نداشت که این استراتژی تکامل یافته صرفا برای باکتری‌ها و ویروس‌های خاصی باشد که خودشان را در اسپری‌های اقیانوسی قرار می‌دهند. چالش بعدی ما آن است که دریابیم که چرا آن‌ها این کار را انجام می‌دهند و چه زمانی این کار برای سلامتی ما یا حتی برای آب و هوای زمین خوب یا بد است.”

☑️ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن