آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

اثرات نئونیکوتینویدها بر انسان

| اثرات نئونیکوتینویدها بر انسان

✅ نئونیکوتینویدها (Neonicotinoids) ممکن است تولید استروژن را در انسان تغییر دهند. در حال حاضر به عنوان آفت‌کش‌هایی که به طور گسترده در جهان استفاده می شوند، شناخته شده و اغلب به دلیل اثرات مضر آن‌ها بر روی زنبورعسل و دیگر حشرات گرده‌افشان، موردتوجه قرارگرفته‌اند. نئونیکوتینویدها بر سیستم عصبی حشرات اثر گذاشته و آن‌ها را فلج می‌کنند.


✳ تحقیقات بسیار کمی در ارتباط با تأثیرات نئونیکوتینویدها بر سلامت انسان انجام‌شده است؛ اما در حال حاضر، مطالعه پروفسور Thomas Sanderson نشان می‌دهد که نئونیکوتینویدها می‌توانند با ایجاد اختلال در سیستم‌های هورمونی ما، تأثیر منفی بر سلامت انسان داشته باشند؛ بنابراین نیاز است بررسی‌های بیشتری روی نشانه‌های اختلال غدد درون‌ریز ناشی از نئونیکوتینوید‌ها انجام شود.

✳ نویسنده اصلی این مطالعه، Caron-Beaudoin می‌گوید: “اختلالگرهای غدد درون‌ریز درواقع مولکول‌های طبیعی یا مصنوعی هستند که می‌توانند عملکرد هورمون را تغییر دهند. آن‌ها بر روی سنتز، عمل یا از بین بردن هورمون‌های طبیعی تأثیر می‌گذارند که می‌تواند منجر به اثرات مختلفی بر سلامتی انسان شوند.”

✳ باهدف قرار دادن آنزیم آروماتاز، که آنزیمی کلیدی در مسیر بیوسنتزی هورمون استروژن است، آن‌ها توانستند اثرات سه نئونیکوتینوید را (در غلظت مشابه آن با غلظتی که در مناطق کشاورزی داشت) روی سلول‌های سرطان پستان کشت داده‌شده آزمایش کنند. نتایج مطالعه نشان‌دهنده افزایش بیان آنزیم آروماتاز ​​و تغییری ویژه در الگو بیان آن‌ (شبیه آنچه در توسعه سرطان‌های خاص پستان مشاهده‌شده) است.

✳ پروفسور Sanderson ادعا می‌کند: “بااین‌حال، همان‌طور که این نتایج در یک مدل سلولی از سرطان پستان به دست آمد، ما نمی‌توانیم الزاماً نتیجه‌گیری کنیم که قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها در غلظت‌های مشابه آن با محیط‌زیست انسان باعث ایجاد یا ترویج سرطان می‌شود.”

✳ این مطالعه اولین شواهدی است که مشخص می‌کند؛ نئونیکوتینوید‌ها بر روی بیان ژن آروماتاز ​​اثر می‌گذارند و ممکن است به‌طور بالقوه باعث تغییر تولید استروژن شوند. اختلالات هورمونی ایجاد شده توسط این آفت‌کش‌ها باید در مطالعات آینده تأیید شود، اما نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که در مدیریت و استفاده از حشره‌کش‌های نئونیکوتینوید باید احتیاط شود.

? مترجم: الهام بیابانگرد

لینک خبر
لینک مقاله
لینک عضویت در زیست فن کشاورزی
لینک عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن