آبزی پروریبیوتکنولوژی کشاورزی

اثرات وابسته به جنسیت نانو ذرات نقره بر میکروفلور روده گورخر ماهی

✅ نانو ذرات نقره (AgNPs) شایع ترین محصولات نانو مواد تجاری هستند که به طور گسترده ای از طرق مختلف وارد محیط زیست می شوند. این نانو ذرات برای بسیاری از موجودات آبزی سمی بوده، اما اثر آن ها بر میکروفلور روده آبزیان تاکنون ناشناخته مانده است.


?این مطالعه اثر غلظت های مختلف نانو ذرات نقره را بر میکروفلور روده گورخر ماهی بررسی کرده است. با تغییر غلظت، کاهش تنوع و غنای کلی میکروبی مشاهده شد.

?نکته تعجب بر انگیز در این مشاهده ها این بود که اثرات نانو ذرات نقره بر میکروفلور روده در جنس نر و ماده ماهی یکسان نبود، علاوه بر این، این نانو ذرات به طور قابل توجهی ترکیب نسبی گونه های باکتریایی را در جنس نر تغییر داده است و در جنس ماده این تغییر مشاهده نشد.

?استرس زیست محیطی نیز می تواند تنوع جامعه میکروبی را کاهش دهد. اثرات وابسته به جنس روی ترکیب میکروبی روده توسط PCA آنالیز و تایید شده است، که بر اساس پاسخ به غلظت نانو ذرات نقره می توان نرها را گروه بندی کرد. از آن جایی که نر و ماده گورخر ماهی دارای جامعه میکروبی متفاوتی هستند، میکروارگانیسم های موجود در روده ممکن است پاسخ متفاوتی به نانو ذرات نقره داشته باشند.

?اندازه نانو مواد یکی از عوامل کلیدی کنترل سمیت آنهاست. در طول ۳۵ روز قرار گرفتن در معرض نانو ذرات نقره، مرگ هیچ ماهی در هیچ گروهی مشاهده نشد. در گروه کنترل، طول بدن و وزن در جنس ماده بیشتر از نر است. قرار گرفتن در معرض نانو ذرات نقره طول بدن را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

?نتایج این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض نانو ذرات نقره از طریق تغییر در میکروفلور روده، خطر بالقوه ای در سلامت موجودات آبزی ایجاد می کند.

یافته ها حاکی از آن است که اثرات اکولوژیکی نانو ذرات نقره باید به طور کامل ارزیابی شود.

 

?ترجمه: رقیه جعفری تراجی

 

لینک مقاله

عضویت در زیست فن کشاورزی

عضویت در کانال زیست فن

 

اثرات وابسته به جنسیت نانو ذرات نقره بر میکروفلور روده گورخر ماهی

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن