بیوتکنولوژی پزشکی

اثر غالب ژنتیک بر پیامدهای اجتماعی در جوامع شایسته سالار نسبت به جوامع کمونیستی

✅ تیمی از محققان انگلیسی، استرالیایی و آمریکایی شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد اثر ژنتیک بر جوامع شایسته‌سالار بیش‌تر از جوامع کمونیستی است. این گروه در مقاله خود مردمی که در کشور استونی زندگی می‌کنند را قبل و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بررسی و اثر ژنتیک روی پیامدهای جامعه را مطالعه کردند.


?ژنتیک نقش مهمی در آن‌چه که در جوامع مختلف به وجود می‌آید ایفا می‌کند، برای مثال افراد باهوش معمولاً در حرفه خود موفق هستند درحالی‌که افرادی که با هوش کم‌تری به دنیا می‌آیند ممکن است فرصت‌های زیادی نداشته باشند. اما چه اتفاقی می‌افتد زمانی که صفات ارثی بین جوامع مختلف، مثلاً جامعه شایسته‌ سالار در مقابل جامعه‌ کمونیستی، با هم مقایسه می‌شوند؟

?محققان بر این باورند که ژنتیک نقش برجسته‌تری در جوامع شایسته‌سالار نسبت به کمونیستی ایفا می‌کند. زیرا افرادی در جوامع شایسته سالار زندگی می‌کنند که مهارت‌هایی را به ارث می‌برند که منجر به موفقیت می‌شود. برای مشخص شدن این نظریه، محققان دست‌یابی به تحصیل و وضعیت شغلی افرادی که در استونی قبل و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی زندگی می‌کردند را مورد بررسی قرار دادند. پیش از فروپاشی، مردم این کشور تحت سلطه شوروی کمونیسم زندگی می‌کردند. بعد از فروپاشی، کشور به استقلال دست پیدا کرد و در بسیاری از کشورهای غربی خود را عنوان کرد و به یک کشور سرمایه دار تبدیل شد.

?محققان ۱۲۵۰۰ نفر که ساکن استونی بودند را از نظر ژنتیکی و پیش‌رفت‌های تحصیلی و شغلی بررسی کردند. سپس گروهی را که تحت سلطه کمونیسم بودند با افراد تحت نظام سرمایه‌داری مقایسه کردند. آن‌ها تفاوت‌های چشم‌گیری را گزارش کردند. برای مثال، دریافتند که تقریبا ۲ درصد واریانس دیده شده در موفقیت تحصیلی به علت تفاوت در فاکتورهای ژنتیکی در طی دوران اتحاد شوروی بود. این تعداد تقریبا پس از استقلال به ۶ درصد افزایش یافت. محققان ادعا کردند که این تعداد به‌طور قوی نشان دهنده صحت نظریه آن‌ها است. بدین ترتیب ژنتیک در جامعه‌ای که موفقیت فردی بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد هر شخص است، نسبت به جامعه‌ای که عوامل دیگری در آن نقش دارند، نقش برجسته‎تری ایفا می‌کند.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑لینک خبر

☑لینک مقاله

☑عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑عضویت در کانال زیست فن

اثر غالب ژنتیک بر پیامدهای اجتماعی در جوامع شایسته سالار نسبت به جوامع کمونیستی

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن