بیوتکنولوژی پزشکی

اثر منفی فشار خون بالا بر خون‌رسانی به بافت‌های حیاتی در شرایط کم‌اکسیژن

✅مطالعه‌ی جدیدی که در در ژورنال فیزیولوژی به چاپ رسیده‌است، افق‌های تازه‌ای از اثرات فشارخون بالا بر پاسخ‌دهی بدن به شرایط کم‌اکسیژن را ارائه می‌دهد.


?زمانی‌که یک شخص سالم از شرایط کمبود اکسیژن درخون (هیپوکسی) رنج می‌برد، بدن آن‌ها شرایط به‌وجودآمده را ازطریق افزایش جریان خون به ارگان‌ها و بافت‌های حیاتی نظیر مغز و عضلات درجهت حفظ منبع اکسیژن به آن‌ها جبران می‌کند. این شرایط به‌دنبال کاهش فشاراکسیژن درهوا (برای مثال درارتفاعات زیاد) و یا به‌دنبال انسداد راه‌های هوایی فوقانی طی خواب (آپنه خواب) ممکن است ایجاد شود.

?مطالعه‌ای تحت سرپرستی محققان دانشگاه Fluminense برزیل و دانشگاه Copenhhagen دانمارک برای فهم چگونگی اثرگذاری فشارخون بالا بر پاسخ های جبرانی به هیپوکسی صورت گرفته‌است. در این مطالعه جریان خون مغز و عضلات پای مردان میان‌سال با فشارخون‌های نرمان و بالا در زمانی‌که درحال استنشاق هوا با غلظت اکسیژن پایین برای مدت ۵ دقیقه اندازه گیری شد.

?این مطالعه نشان می‌دهد که افزایش جریان خونی که به‌دنبال هیپوکسی ایجاد می‌شود، درمردان میان‌سال با فشارخون بالا رخ نمی‌دهد. بنابراین زمانی‌که آن‌ها از اکسیژن محروم هستند، انتقال اکسیژن به بخش‌هایی از مغز و عضلات اسکلتی محدود می‌شود. بنابر این مطالعه، این پاسخ سازشی ممکن است به دنبال اختلال عملکرد عروق خونی ناشی از فشارخون بالا، افزایش سیگنال‌های عصبی از مغز هیپوکسیک به گردش خون و هم‌چنین افزایش مقاومت به منابع خونی رخ دهد.

?مهم ترآن‌که، نتایج ارائه شده دراین مطالعه تنها در رابطه با اختلالات ایجادشده به‌دنبال فشارخون بالا طی تماس کوتاه مدت (۵دقیقه) باغلظت پایین اکسیژن درمحیط کنترل شده می‌باشد(برای مثال غلظت کربن‌دی‌اکسید ثابت نگه داشته‌شده‌است درحالی‌که فشارخون نسبت به هیپوکسی نیز تغییری نکرده است). درصورتی‌که برای تأیید این یافته‌ها باید پاسخ به هایپوکسی را در شرایطی مانند شرایط زندگی روزمره نظیر ارتفاعات بالا یا آپنه خواب، که مدت زمان طولانی‌تری از کم‌اکسیژنی را شامل می‌شود، مورد مطالعه قرارداد.

?دکتر Igor A Fernandes رئیس تیم تحقیقاتی براهمیت فهم مکانیسم های حفظ منابع اکسیژن مغز و عضلات مخطط برای حفظ سلامتی درشرایط هیپوکسی وچگونگی اثرگذاری فشارخون بالا برروی آن‌ها افزود وتاکیدکرد: «تیم ما سعی دارد به این موضوع بپردازد که چگونه فشارخون بالا برمکانیسم‌هایی که به‌واسطه آن‌ها انتقال‌ اکسیژن و جریان خون مغز وعضلات اسکلتی افزایش می‌یابند، اثر می‌گذارد. این موضوع ما را قادر خواهدکرد تا بتوانیم به بررسی چگونگی جلوگیری ازتخریب و یا بازیابی عملکرد مناسب آن‌ها بپردازیم».

?مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

اثر منفی فشار خون بالا بر خون‌رسانی به بافت‌های حیاتی در شرایط کم‌اکسیژن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن