بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

اثر میکروب‌های روده بر روی بهبود MS

محققان ارتباطی بین مولکول‌های آزاد شده از باکتری‌های هم‌زیست روده و میزان التهاب در موش مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (MS) را دریافتند. محققان در یک مدل موش بیمار نشان دادند که متابولیت‌های حاصل از میکروب‌های روده، رفتار میکروگلیا را تغییر داده و به نوبه خود فعالیت آستروسیت‌ها را برای پیشرفت یا پیشگیری از التهاب تنظیم می‌کنند. آن‌ها در مطالعات قبلی نشان دادند که آستروسیت‌های انسان و موش به مولکول‌های تولید شده از میکروب‌های روده پاسخ می‌دهند. هم‌چنین دریافتند که میکروگلیا قابلیت تنطیم رفتار آستروسیت را دارد.


در مطالعه حاضر، محققان بیماری خود ایمنی التهاب مغز و نخاع ( encephalomyelitis) که مدلی از MS است را به‌طریق آزمایشگاهی در موش القا کردند. این موش‌ها پوشش میلین محافظتی اطراف آکسون‌های خود را از دست دادند و دچار یک التهاب گسترده در سیستم عصبی مرکزی و نهایتاً تحلیل عصبی شدند. آن‎‌ها دو مولکول TGFα و VEGF-β که از میکروگلیای موش آزاد می‌شوند را شناسایی کردند و دریافتند که این پروتئین‌ها به گیرنده‌های موجود در سطح آستروسیت، متصل شده و رفتار آستروسیت را تعدیل می‌کنند. به این معنی که آن‌ها در ارتباط متقابل بین آستروسیت‌ها و میکروگلیا ایفای نقش می‌کنند.

به نظر می‌رسد که VEGF-β در مدل موش مبتلا به MS، پاسخ‌های پیش‌التهابی و پاتوژنیک آستروسیت‌ها را تقویت می‌کند، در حالی‌که TGFα دقیقاً برعکس عمل می‌کند. محققان دریافتند که متابولیت‌های میکروبی اسیدآمینه تریپتوفان با گیرنده‌ای به‌نام آریل هیدروکربن(AHR) که یک فاکتور رونویسی در آستروسیت‌ها می‌باشد، عمل متقابل دارند. در مطالعات قبلی نشان داده شد که میکروگلیا نیز دارای این رسپتور است که نشان می‌دهد متابولیت‌های آزاد شده از میکروب‌های روده‌ی حیوانات می‌توانند روی AHR اثر گذاشته و باعث تغییر در بیان TGFα و VEGF-β و ارتباط بین میکروگلیا و آستروسیت شوند.

برای آزمایش اثر متابولیت‌های میکروبی بر میکروگلیا، محققان به حیوانات رژیمی عاری از تریپتوفان دادند. میکروگلیای حیوان VEGF-β که پیش التهابی است را تولید کرد و سپس به دنبال فعال شدن آستروسیت، موش علائم MS را به میزان بیش‌تری نشان داد. آن‌ها سپس تریپتوفان را به رژیم غذایی برگرداندند و مشاهده کردند که میکروگلیا فاکتور ضد التهابی TGFα را آزاد کرد که با کاهش فعالیت آستروسیت، سلامت حیوان را بهبود بخشید.

محققان نشان دادند که متابولیت‌های روده می‌توانند بر میکروگلیا اثر بگذارند، هم‌چنین ثابت کردند سلول‌های مغزی از طریق AHR سیگنال‌های این متابولیت‌ها را دریافت می‌کنند. این رسپتور تولید TGFα و VEGF-β و بنابراین سطح التهاب را تنظیم می‌کند. در غیاب تریپتوفان یا AHR التهاب افزایش می‌یابد.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن