بازنشرسلول درمانیسلول های بنیادی

احیای بینایی بعد از سوختگی‌های شیمیایی شدید به کمک سلول های بنیادی

بیش از نیم میلیون نفر در سراسر دنیا به دلیل آسیب‌های چشمی دچار نابینایی شده‌اند و اغلب آن‌ها را مردان جوان ۱۸ تا ۲۵ سال تشکیل می‌دهند. در این میان بین ۱۱ تا ۲۲ درصد آسیب‌های چشمی به‌دلیل تروماهای چشمی ناشی از سوختگی‌های آلکالینی است که منجر به تخریب قرنیه می‌شوند.


به گزارش Stemcellportal، سوختگی‌های آلکالینی یا قلیایی شامل عواملی است که در شوینده‌های قوی و در تمیزکننده‌های خانگی وجود دارد. این عوامل می‌توانند به سرعت به چشم نفوذ کرده و ظرف مدت ۱۵ ثانیه به اتاقک داخلی چشم برسند و منجر به تخریب قرنیه شوند. درصورتی که این نفوذ بیشتر باشد می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی‌تری نیز به چشم وارد کنند.

استفاده از سلول‌های بنیادی در حوزه چشم بسیار چالش برانگیز بوده است اما برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سلول‌های بنیادی جنینی می‌توانند در ترمیم ساختارهای چشمی آسیب دیده مفید باشند. این امر به دلیل توانایی آن‌ها در تولید انواع سلول‌ها است. هم‌چنین این سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌توانند سیستم ایمنی را تنظیم کنند و مانع از تشکیل بافت اسکار نیز شوند.

از منابع مختلفی از سلول‌های بنیادی برای این امر استفاده شده است اما شواهد نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی مزانشیمی غشای آمنیوتیک انسانی (hAM-MSCs) مزیت‌های زیادی برای استفاده در طب بازساختی دارند که مهم‌ترین آن‌ها قابلیت بقا در گیرنده‌های پیوند غیرمطابق است.

در مطالعه ای روی مدل‌های خرگوشی سوختگی قلیایی قرنیه، محققین سلول‌های بنیادی مزانشیمی غشای آمنیوتیک انسانی را به قرنیه این خرگوش‌ها تزریق کردند و ۱۲ روز بعد قرنیه آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج نشان داد که کدری و تشکیل عروق خونی غیرطبیعی در قرنیه این خرگوش‌ها در مقایسه با گروه کنترل که مورد تزریق فسفات بافر سالین قرار گرفته بودند، به طور قابل توجهی پایین‌تر بود.

نتایج نشان داد که تزریق این سلول‌ها یک محیط ضدالتهابی و ضداسکار را القا می‌کند که منجر به بهبود زخم می‌شود. به عقیده محققین این مطالعه، تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از غشای آمنیوتیک یک درمان جایگزین موثر برای ترمیم قرنیه آسیب دیده است.

لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن