بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسعلوم اعصاب

ارتباط آلزایمر و خواب

✅شما هر چند وقت یک بار خواب شبانه خوب دارید؟ رهنمودهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، به بزرگسالان توصیه کرده‌است که به طور متوسط حداقل ۷ ساعت خواب شب داشته باشند . دکتر Petersen می‌گوید فقدان طولانی‌مدت از خواب می‌تواند خطر بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله بیماری آلزایمر را در شما افزایش دهد.


?داشتن یک خواب خوب در شب مهم است و فقدان خواب شبانه، ریسک افزایش خواب روزانه ، افزایش وزن و حتی بیماری‌های قلبی و البته آلزایمر را بالا می‌برد.

?مطالعات متعددی در مورد تاثیر خواب بر روی اختلالات شناختی و حتی بیماری آلزایمر وجود دارند که نشان می‌دهند خواب منقطع، قطع تنفس هنگام خواب و اختلالات گوناگون تنفسی می تواند با توجه به عملکرد شناختی آسیب‌رسان باشد و به گفته‌ی Petersen ممکن است باعث پیش‌رفت بیماری آلزایمر نیز گردند. به گفته ی وی نظریه‌ی ارتباط بین خواب و آلزایمر با پروتئینی به نام آمیلوئید ارتباط دارد.

?آمیلوئید که از جمله پروتئین‌هایی است که تصور می‌شود علت بیماری است، ممکن است در طول زندگی به طور طبیعی در مغز ایجاد شود اما به هنگام شب، زمانی که خواب هستیم به ویژه هنگامی که به خواب عمیق می رویم از مغز پاک می شود. بنابراین اگر شما وارد خواب عمیق نشوید ممکن است، آمیلوئید از مغز حذف نشود. قابل تصور است که خواب ناقص به مدت طولانی ممکن است ساخت این پروتئین‌های غیرعادی در مغز را تقویت کند.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

ارتباط آلزایمر و خواب – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن