بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

ارتباط خون جوان و پروتئین مغزی در موش

فقدان آنزیمی که فعالیت ژن را در جهت ارتقای بازسازی مغز تعدیل می‌کند، ممکن است تا حدودی مسئول کاهش شناختی مرتبط با سن باشد. با توجه به مطالعه جدید برروی موش آزمایشگاهی توسط دانشمندان UC سانفرانسیسکو، بازگرداندن آنزیم به سطوح جوانی می‌تواند حافظه را در موش جوان سالم بهبود ببخشد. به گفته محققان، چنان‌چه نتایج برای انسان‌ها ترجمه شود می‌تواند منجر به درمان‌های جدید برای حفظ عملکرد مغز سالم در سالمندان شود.


?آزمایشگاه Villeda قبلاً با استفاده از روشی به نام پارابیوزیس (parabiosis)، که در آن سیستم‌های عروقی دو موش از طریق جراحی به هم متصل می‌شوند، کشف کرد که ترکیب خون موش پیر با خون موش جوان‌تر منجر به جوان‌سازی مغز، ازجمله بهبود یادگیری و حافظه می‌شود؛ در حالی‌که تزریق خون موش پیر باعث ایجاد پیری زودرس در موش‌های جوان خوهدشد.

?دکتر Gontier، محقق آزمایشگاه اخیراً دریافته‌است که تزریق خون جوان باعث ایجاد مولکولی به نام Tet2 در هیپوکمپ که در یادگیری و حافظه نقش دارد، می‌شود که ممکن است به عنوان مولکول مسئول فواید شناختی در خون جوانی گزینه مناسبی باشد. برخی فاکتورهای موجود در گردش خون قادر به تغییر سطح Tet2 در مغز هستند. Tet2 نوعی آنزیم سلولی شناخته شده است. تحقیق ژنتیکی اخیر در انسان‌ها به جهش‌هایی در ژن Tet2 به عنوان فاکتور خطر برخی بیماری‌ها در پیری شامل سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و سکته اشاره می‌کند.

?این محققان دریافتند هم‌چنان که در موش پیر سطوح Tet2 در هیپوکمپ کاهش می‌یابد، برچسب‌های اپی‌ژنتیک، Tet2 را روی DNA می‌سازند. در بین ژن‌هایی که این برچسب‌ها را همراه با سن از دست می‌دهند، مواردی مرتبط با نوروژنز وجود داشتند. تیم دریافت که این امر تقریباً موازی با از دست رفتن بیان Tet2 به همراه سن است.

?محققان دریافتند که کاهش Tet2 به طور قابل توجهی تولید نورون‌های جدید را کاهش داد و باعث عملکرد بدتر حیوانات _با احتمال بیشتر در موش پیر_ در تست‌های یادگیری و حافظه شد. آن‌ها متوجه شدند که تقویت Tet2، برچسب‌های اپی‌ژنتیک DNA را افزایش داد و عصب‌زایی را به سطوح جوانی بازگرداند.

?نکته شگفت انگیز این است که می‌توان شناخت را بهبود بخشید و آن را بهتر از حالت طبیعی ساخت، البته وجود نوروژنز در انسان بالغ هنوز بحث انگیز است. و نتایج آزمایشات در موش‌ها ممکن است در مورد انسان‌ها صادق نباشد.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

ارتباط خون جوان و پروتئین مغزی در موش – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن