بیوتکنولوژی پزشکی

ارتباط سرطان و مواد شیمایی مورد استفاده روزانه انسان‌ها

ارتباط سرطان و مواد شیمایی مورد استفاده روزانه انسان‌ها - اخبار زیست فناوری ارتباط سرطان و مواد شیمایی مورد استفاده روزانه انسان‌ها

✅ مطالعات اخیر می‌توانند مکانیسم اثر فرآورده‌های جانبی الکل (آلدئیدها) را بر ایجاد سرطان پستان شناسایی کنند. آلدئیدها گروهی از مواد شیمیایی موجود در موجودات و محیط هستند که با کاهش توانایی سلول برای تعمیر DNA، سبب ایجاد سرطان می‌شوند.

بدن توانایی تجزیه الکل به استالدئید را دارد. فرمالدئید نیز آلدهیدی است که به‌ طور گسترده در اگزوز خودرو، شامپو، چسب و سایر مصالح ساختمانی یافت می‌شود. دانشگاه کمبریج برای بررسی سازوکار تأثیر آلدئیدها بر ایجاد سرطان، سلول‌های سرطانی پستان دارای جهش ژن BRCA2 را بررسی کرد. جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 که در ترمیم DNA دخیل هستند، خطر ابتلای فرد به سرطان سینه و تخمدان و بازگشت سرطان یا ایجاد سرطان در پستان دیگر را افزایش دهد.

آلدئیدها با تخریب پروتئین BRCA2 از تعمیر DNA جلوگیری می‌کنند. در نتیجه، این امر در سلول‌هایی که فقط یک کپی دست‌نخورده از BRCA2 دارند، بسیار مهم است. ژن‌های معیوبی که با آن‌ها متولدشده‌ایم، سبب حساسیت برخی افراد در برابر این مواد شیمیایی سرطان‌زا می‌شود. همه ما با دو نسخه از BRCA2 متولد شده‌ایم، اما برخی (حدود ۱ در ۱۰۰) دارای جهش‌هایی هستند که یک نسخه از ژن را غیرفعال می‌کنند. هنگامی‌که تنها یک نسخه از BRCA2 در دسترس است، توانایی سلول برای ترمیم DNA به نصف کاهش‌ یافته و موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان، پانکراس، پروستات و تخمدان می‌شود.

باید توجه داشت که ارتباط بیولوژیکی در سلول‌ها، در محیط کنترل‌شده آزمایشگاه بیانگر همه داستان نبوده و باید مطالعات گسترده‌تری انجام شود ولی باید به این موضوع هم توجه داشت که نتیجه این مطالعه بیانگر سرطان‌زا بودن آلدئیدهای موجود در محیط‌زیست ما است که تفاوتی با سایر مواد شیمایی با برچسب احتمالی سرطان‌زا بودن، مثل کافئین و bisphenol-A ندارد.

?ترجمه: زهرا توکل

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ارتباط سرطان و مواد شیمایی مورد استفاده روزانه انسان‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن