بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

ارتباط مدرنیته و بیماری های مزمن

گذار به مدرنیته که به‌طور عمده توسط انقلاب صنعتی هدایت شده است برای ما دسترسی آسان‌تر به غذا و آب تمیز، آنتی‌بیوتیک‌ها، واکسن‌ها و داروهای مدرن را فراهم آورده‌ است. مدرنتیه برای شما تنها بیماری‌های عفونی کمتر و عمر بیشتر به همراه نمی‌آورد، بلکه محیطی را می‌سازد که اساسا با آنچه در آن تکامل یافته­‌اید متفاوت است. ژن‌های مفید در گذشته‌ شاید اکنون ما را در زمان پیری، مستعد بیماری‌های مزمن کنند؛ مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان. در مقاله‌ای که در مجله Nature Review Genetics منتشر شده است، یک گروه بین‌المللی متشکل از پنج دانشمند شواهدی را از این عدم تطابق بین سازگاری تکاملی گذشته و زندگی مدرن امروزی جمع‌آوری کرده‌اند. آن‌ها همچنین پرسیده‌اند که آیا انتخاب طبیعی مرتبط با مدرنیته می‌تواند بار جهانی برخی بیماری‌های مزمن را کاهش دهد یا خیر.


در چهار قرن گذشته، بوم‌شناسی، سبک و تاریخ زندگی انسان به‌طور چشمگیری تغییر کرده است. گذار به مدرنتیه همچنین علت‌های عمده مرگ انسان را تغییر داده است. بیماری‌های عفونی شایع در کودکی جای خود را به بیماری‌های مزمن مرتبط با افزایش سن داده‌اند. به‌طور طبیعی و با توجه به حتمی بودن مرگ جانداران زنده، اگر برخی علت‌های مرگ کاهش یابند دیگر علت‌ها باید به همان نسبت افزایش یابند. با این حال، تفاوت‌های رو به افزایش میان شرایطی که ژن‌های ما با آن سازگار شده‌اند با محیط جدیدمان نیز، نقش مهمی بازی می‌کند.

ترکیبی از اثرات بسیاری از ژن‌ها که در زمان جوانی مفید هستند با کهولت سن معکوس عمل می‌کنند. ژن‌ها می‌توانند روی صفات متنوعی تأثیر گذاشته و نیز زمانی که سن فرد بالا می‌رود خودشان را بطور متفاوتی اظهار نمایند. اصطلاح چندنمودی، آنتاگونیستی ژن‌هایی را توصیف می‌کند که می‌توانند هم اثرات سودمند و هم اثرات زیان‌آور به همراه داشته باشند. تکامل غیرمستقیم توسط انتخاب طبیعی تا حدی می‌تواند منجر به شیوع چند نمودی آنتاگونیستی در جمعیت‌ها شود. فواید این امر زمانی دریافت می‌شود که جوان‌ها می‌توانند بار زیان‌های تکاملی را به دوش مسن‌ترها بیندازند. برای مثال برخی واریانت‌های ژن BRCA1 برای باروری مفید هستند. با این حال، زنانی که یکی از این واریانت‌های BRCA1 را حمل می‌کنند در سن ۹۰ سالگی با احتمال بیشتری مبتلا به سرطان سینه خواهند شد.

ویرپی لوما، استاد دانشگاه Turku در فنلاند، ذکر کرده است: «تصمیم آنجلینا جولی برای ماستکتومی پیشگیرانه دو سینه به جای قبول ریسک سرطان سینه بر این اساس بود که او حامل یک واریانت BRCA1 با ریسک بالا بود. این واریانت ژن در گذشته توسط انتخاب طبیعی حذف نشده است، دقیقا به این علت که سودمندی زیادی برای باروری زنان داشته است. اما امروزه شرایط بسیار بدتر است چراکه به علت سطوح بسیار پایین‌تر باروری و طول عمر بالاتر، فواید اولیه چنین ژن‌هایی دیگر مطرح نیست.»

جاکوب مووراد، از دانشگاه Edinburgh گفته است: «واضح است که برخی از جهش‌هایی که برای باروری سودمند است علی رغم هزینه‌های زیاد در سنین بالا مورد انتخاب طبیعی قرار گرفته‌­اند. به نظر می‌رسد احتمالا این ژن‌ها در افزایش بیماری‌های مزمن در جوامع مدرن نقش دارند، اما هنوز مشخص نیست که آیا این ژن‌ها علت اصلی این افزایش هستند یا تنها یک عامل کوچک شرکت‌کننده در این اختلالات هستند.»

✳ مترجم: محمد شجاعیه

لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن