بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

ارتباط مرگ سلولی و رشد تومور در سرطان پروستات

✅هدف تمام روشهای درمانی سرطان، نابودی سلول‌های سرطانی است. این مطلب هنوز به‌خوبی شناخته نشده‌است که در بعضی سرطان‌های خاص، پروسه طبیعی که بدن برای پاکسازی سلول‌های مرده و درحال مرگ در پیش می‌گیرد، می‌تواند سوخت لازم برای رشد تومور را فراهم کند. دانشمندان دانشگاه میشیگیان، مسیری را شناسایی کردند که در آن، پروسه مذکور در سلول‌های سرطانی پروستات متاستازی اتفاق می‌افتد. این یافته می‌تواند برای سنتز داروهایی که رشد تومورهای خطرناک را متوقف می‌کند، مفید باشد.


?به پروسه‌ای که در آن، ضایعات سلولی دفع می‌شود efferocytosis گفته می‌شود و این عملکردی ضروری و نرمال است که هم در افراد سالم و هم در مبتلایان به سرطان رخ می‌دهد.ساختارهایی که مسئول این پاکسازی هستند فاگوسیت نامیده می‌شوند که هم‌چنین اولین پاسخ دهنده‌های سیستم ایمنی به عفونت با ارگانیسم‌های مهاجم خارجی هستند.

?این مطالعه نشان داد در سلول‌های سرطانی متاستاتیک پروستات، efferocytosis منجر به تولید پروتئین پیش التهابی تحت عنوان CXCL5 می‌شود که در سلول‌های سالم به‌طور طبیعی آزاد نمی‌شود. پروتئین CXCL5 رشد تومور را تحریک می‌کند.

?زمانی که محققان، مرگ سلولی را در تومورهای استخوانی موش القا کردند دریافتند که با افزایش CXCL5 مرتبط است و رشد تومورها با القای مرگ سلولی افزایش یافت. با این وجود وقتی CXCL5 در موش بلاک شد، رشد تومور به تأخیر افتاد. سپس محققان این آزمایشات را بر روی نمونه‌های خونی بیماران انسانی مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک بررسی کردند و دریافتند که سطح التهابی CXCL5 در این بیماران نسبتاً بیش‌تر است.

?محقق ارشد این مطالعه اظهار داشت:« در سرطان، رشد غیرقابل کنترل تومور همراه با افزایش میزان مرگ سلولی اتفاق می‌افتد، که این سلول‌های مرده باید حذف شوند؛ مسئله ای که باید در آینده حل شود این است که چگونه می‌توان این بیماران را بدین طریق درمان کرد که فاکتورهای پیش التهابی و تحریک کننده تومور را حذف کرد درحالی‌که حذف سلول به قوت خود باقی باشد؟»

?زمانی‌که سرطان پروستات متاستاز می‌یابد، مکرراً در استخوان ظاهر می‌شود که در این مرحله، غیرقابل درمان خواهد بود. از آن‌جایی که استخوان یک منبع غنی از سلول‌های ایمنی فاگوسیتی است، این یافته‌ها می‌تواند منجر به یافتن روشی در درمان سرطان باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

ارتباط مرگ سلولی و رشد تومور در سرطان پروستات – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن