ژنومیکسسرطان پروستات

ارتباط میان ژنتیک و سرطان پروستات

گروهی از محققان ‌‌‌بین‌المللی، به نحوه‌ی قرارگیری جدیدی از کد‌های ژنتیکی دست‌یافتند که در صورت قرارگیری خاص این کد‌ها، خطر ابتلا به سرطان پروستات افزایش خواهدیافت. این یافته‌ها می‌توانند نقش مهمی را در تشخیص و جلوگیری از این بیماری ایفا کنند.


در مقایسه با سرطان فقدان رنگدانه‌ی ملانین پوست، سرطان پروستات دومین سرطان رایج در میان مردان آمریکایی است که به طور میانگین از هر ۹ مرد، ۱ نفر در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شود. این بیماری سومین عامل مرگ‌ومیر بین مردان تمام نژادهاست.

تحقیقاتی که بین حدوداَ ۱۴۰۰۰۰ مرد از سراسر جهان صورت‌‌گرفت، نشان‌داد که ۶۳ حالت ممکن در نحوه‌ی قرارگیری یک سری از کدهای خاص در DNA، ارتباط تنگاتنگی با ابتلا به بیماری سرطان پروستات دارند که در صورت قرارگیری این کدها در حالات خاص، خطر ابتلا به این بیماری افزایش خواهدیافت.

به منظور شناسایی و مقایسه‌ی بهتر عوامل ژنتیکی دخیل در ابتلا به این بیماری، محققان روش جدیدی از آنالیز DNA را به کار بردند. در این روش از DNAی مربوط به ۸۰۰۰۰ مرد مبتلا به سرطان پروستات و ۶۱۰۰۰ مرد سالم استفاده شد. درنهایت محققان به ۶۳ حالت از قرارگیری یک سری از کدهای خاص ژنتیکی مرتبط با این بیماری دست‌یافتند که در صورت وقوع هر یک از این حالات، پیامدهای متفاوتی در فرد اتفاق می‌افتد و بروز همزمان این حالات پیامدهای شدیدتر و وخیم‌تری به‌‌دنبال خواهدداشت.

بسیاری از این حالات قرارگیری در ارتباط با سلول‌های بدن و به ویژه سلول‌های ایمنی هستند. به طوری که کوچکترین خطای ایجاد شده در ژنوم موجود در سلول‍های ذکرشده می‍تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

امید است که این روش آنالیز ژنتیکی در آینده، راهنمای خوبی در درمان این بیماری باشد.

✳️ مترجم: مریم رحیمی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن