بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

ارتباط میتوکندری و سرطان

| ارتباط میتوکندری و سرطان

✅ مطالعات حیوانی اخیر نشان می‌دهند که میتوکندری چه در سلول‎های توموری چه در خارج از این سلول‌ها می‌تواند در پروسه تکثیر و یا متاستاز سرطان تأثیرگذار باشد.


| چگونگی ارتباط بین میتوکندری و سرطان

✳ ژنوم میتوکندری موش ۱۶ کیلوباز طول و حاوی ۳۷ ژن می‌باشد. این درحالی‌است‌که طبق گفته محققان ظاهر چندگانه این ژنوم با قابلیت متاستاتیک سرطان مرتبط است. محققان پس از استخراج DNA هسته و میتوکندری چندین رده موش، تغییرات عمکرد ایمنی، ترکیب میکروبیوم‎‌ها و تکثیر تومور که با نوع میتوکندری می‌تواند مرتبط باشد را مورد بررسی قرار دادند.

✳ مطالعه اخیر چاپ شده در ژورنال cancer research نشان می‌دهد که ژنوم میتوکندریایی با سرعت رشد و متاستاز سرطان مرتبط است. طبق این مطالعه موش‌های متعلق به رده FVB که حامل میتوکندری‌هایی از دو رده مختلف بوده‌اند در مقایسه با موش‌های خالص رده FVB سرعت رشد و تکثیر تومور در آن‌ها طولانی‌تر بوده‌است.

✳ در جدیدترین تحقیقات انجام شده محققان پس از استخراج سلول‌های سرطانی از موش‌هایی با زمینه ژنومی (ژنوم هسته و میتوکندری) اصیل و دست‌کاری نشده، این سلول‌ها را به موش‎‌های اصیل و هم‌چنین موش‌هایی با DNA میتوکندریایی دست‌کاری‌شده تزریق کردند.

✳ این مطالعه افقی تازه در راستای این نکته که میتوکندری‌های موجود در بافت‌های خارج از تومور می‌توانند روی تکثیر تومور أثرگذار باشند برای محققان گشوده‌است. هم‌چنین محققان دریافتند که میزان متاستاز با نوع میتوکندری نیز مرتبط است.

? مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن