سرطانمیکروبیوم

ارتباط میکروبیوتای روده با سرطان کبد

فیبر موجود در غذا برای انسان بسیار مفید است؛ اما آیا همه منابع حاوی فیبر همین‌‌طور هستند؟ مطالعات نشان می‌دهند در موش‌هایی که با رژیم غذایی حاوی فیبرهای محلول نظیر اینولین که یک پروبیوتیک تأییدشده توسط FDA است، تغذیه می‌شوند، سرطان کبد پیشرفت می‌کند.


محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا رژیم غنی‌شده با اینولین ممکن است به مبارزه با مشکلات مربوط به چاقی در موش کمک کند یا خیر. رژیم غذایی غنی‌شده با اینولین باعث کاهش میزان چاقی در یک مدل موش شده است. آزمایش‌ها بیانگر ارتباط بین اینولین و پیشرفت سرطان کبد در موش‌هایی که سطح باکتری‌های روده در آن‌ها تغییر کرده است، می‌باشند.

این موضوع یک سؤال در مورد افزودن فیبرهای تصفیه‌شده به غذاهای فرآوری شده ایجاد می‌کند. غنی‌سازی مواد غذایی با فیبر قابل‌جذب باید بااحتیاط بسیار انجام شود زیرا ممکن است خطر ابتلا به HCC را افزایش دهد.

رژیم‌های غربی غالباً حاوی افزایش مقدار غذاهای فرآوری شده با چربی و قند بالا هستند. همچنین کاهش مصرف دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات که حاوی فیبر زیاد هستند در این رژیم دیده می‌شود. این رژیم غذایی با افزایش شیوع چاقی و بیماری‌های متابولیک مرتبط است. یک رویکرد منطقی برای مقابله با برخی از اثرات نامطبوع رژیم‌های غربی ممکن است غنی‌سازی مواد غذایی فرآوری شده با فیبرهای گیاهی باشد.

فیبر غذایی در دو فرم، فیبر محلول که می‌تواند توسط باکتری‌های روده تخمیر شود و فیبر نامحلول که قابل تخمیر نیست، وجود دارد. اینولین یک فیبر پره بیوتیک محلول است که توسط میکروبیوتای روده متابولیزه می‌شود تا اسید چرب اشباع کوتاه زنجیره (SCFA) تولید کند. SCFA نقش کلیدی در سلامت سیستم ایمنی و روده دارد. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا SCFA می‌تواند در چاقی و سندرم متابولیک مؤثر باشد یا خیر.

اضافه کردن اینولین به رژیم غذایی باعث کاهش چربی در حدود 40٪ از حیوانات شد. موش‌هایی که مستعد ابتلا به HCC بودند، دچار دیس بیوزیس در میکروبیوتای روده شدند که با کاهش proteobatceria همراه است. موش‌هایی که با اینولین تغذیه‌شده بودند و آنتی‌بیوتیک وسیع الطیف دریافت کرده بودند دچار پیشرفت HCC نشدند. ازجمله یافته‌های این مطالعه نیاز به فیبر محلول برای پیشرفت HCC است.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشـت × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن