بیوتکنولوژی پزشکیمتابولیسم

ارتباط چاقی حاد با جهش‌های ژنی تازه کشف شده

✅دانشمندان موفق به کشف جهش‌هایی در ژن‌های مرتبط با چاقی شدند و امیدوارند که این دست‌یابی به راه‌حلی برای مبارزه با چاقی منتهی شود.


?با یافتن منشأ ژنتیکی چاقی و شرایط مرتبط با آن، شاید بتوان راه‌حلی برای درمان آن پیدا کرد. اخیراً داروهایی دردسترس قرار گرفته‌اند یا درحال بررسی هستند، اما اگر جهش‌های دقیقی که منجر به چاقی می‌شوند شناسایی شوند، داروهای کاملاً اختصاصی نیز تولید خواهدشد.

?در مطالعه جدیدی که نتایج آن در nature genetics به چاپ رسید، محققان کودکان پاکستانی را که از چاقی رنج می‌بردند مورد مطالعه قرار دادند، پیش از این گزارش شده‌بود که شیوع چاقی در پاکستان ۳۰% است.

?جهش در برخی ژن‌ها منجر به چاقی می‌شود و احتمال وقوع این جهش در کودکان مناطقی مانند پاکستان بیش‌تر است، چراکه در این مناطق ازدواج درون فامیلی زیاد اتفاق می‌افتد. درواقع وقتی والدین شباهت ژنتیکی دارند، احتمال انتقال جهش مشابه به فرزندان بیش‌تر است و کودک می‌تواند این جهش را از هر دو والد دریافت کند.

?در این مطالعه از توالی یابی ژنی استفاده شد و جهش‌هایی در یک ژن اختصاصی مرتبط با چاقی پیدا شد: ADCY3 یا adenylate cyclase3. جهش در این ژن سبب می‌شود پروتئین مرتبط با آن به‌درستی کد نشود و لذا عملکرد مناسبی نخواهد داشت، لذا این جهش منجر به اختلالاتی مربوط به کنترل اشتها، دیابت و حتی حس بویایی خواهد شد.

?یکی از محققان اظهار داشت:« موش‌هایی که فاقد ADCY3 بودند را مورد مطالعه قرار دادیم و دریافتیم که این حیوانات مبتلا به چاقی خواهند شد و هم‌چنین توانایی بویایی خود را از دست دادند(anosmia). با بررسی بیماران نیز دریافتیم که آن‌ها هم مبتلا به anosmia بودند و جهش در ژن ADCY3 داشتند».

?باور بر این است که ADCY3 با سیستم‌های مرتبط با هیپوتالاموس ارتباط دارد، این سیستم‌ها هورمون‌هایی تولید می‌کنند که دارای عملکرد بیولوژیکی گسترده هستند، ازجمله تنظیم اشتها.

?گروه تحقیقاتی دیگری در هلند که یافته‌هایی پیرامون ADCY3 در بیماران مبتلا به چاقی داشتند به این مطالعه پیوستند. در این مطالعه، بیماران جهش‌های متفاوتی بر روی ژن ADCY3 را از دو والد حود دریافت کردند( اما مانند گروه پاکستانی، والدین نسبت فامیلی نداشتند) بنابراین این ژن عملکرد مناسبی نداشت و افراد مبتلا به چاقی بودند. این تیم نیز ارتباطی بین این ژن و چاقی پیدا کردند.

?به‌گفته یکی از محققان، باتوجه به این‌که چاقی فقط درنتیجه‌ی پرخوری حاصل نمی‌شودو دلایل دیگری نیز دارد، باید به‌دنبال راه‌حلی برای درمان این بیماری باشیم.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

ارتباط چاقی حاد با جهش‌های ژنی تازه کشف شده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن