نانوبیوتکنولوژی دارویی

ارتقای تکنیک‌های تجویز پوستی داروها

از آن‌جا که تمام داروها را نمی‌توان به‌صورت قرص و یا به‌شکل تزریقی تجویز کرد، برای مصرف بی‌درد و موثر دارو‌ها می‌توان آن‌ها را به‌صورت پَچ‌های پوستی تجویز کرد. محققان دانشگاه Fibourg به‌تازگی نانوحامل‌هایی را ابداع کردند که توسط نور کنترل شده و برای اهداف درمانی کاربرد دارد.


پوست، به‌عنوان بزرگترین ارگان بدن، سطح وسیع و قابل نفوذی را برای جذب مواد فعال فراهم می‌کند. نیکوتین، مسکن‌های ضد درد و داروهای ضدافسردگی را می‌توان از طریق پَچ‌های پوستی تجویز کرد. موسسات تحقیقاتی Gallen و Adollphe Merkle، سیستمی را تعبیه کردند که به کمک آن می‌توان اثر داروها را از طریق تغییرات نورکنترل کرد. بدین‌ترتیب می‌توان میزان دوز مواد فعال را کنترل کرده و راهکارهای جدیدتری را در درمان به‌شیوه تجویز Transdermal ارائه کرد.

برای اطمینان از تحت کنترل بودن محتویات پَچ‌های پوستی، محققان مولکول‌هایی تحت عنوان Light Swich تعبیه کردند. این مولکول‌ها عملکردی مشابه با شبکیه انسان دارد. فوتوکروم‌های ساختگی این محققان دقیقاً مشابه پیگمان‌های طبیعی چشم، در پاسخ به نور فعال می‌شوند. این مولکول‌ها به‌صورت پلی‌مری از نانوسفرها در آمده و حاوی موادی هستند که به کمک آن می‌توان آزمایش را شروع کرد. زمانی‌که این نانوراَکتورها در معرض نور با طول موج مشخصی قرار می‌گیرند، ساختار آن‌ها دچار تغییراتی می‌شود. به این ترتیب که سطح ان‌ها نفوذپذیر شده و محتویات آن‌ها از غشا وارد محیط می‌شود.

اگر رنگ نور از سبز به قرمز تغییر کند، واکنش شیمیایی در عرض چند ثانیه تغییر کرده و لایه خارجی نانوراَکتورها نفوذناپذیر می‌شود. در آینده نزدیک این نانوراَکتورها می‌توانند به‌عنوان ابزارهای درمانی کارکرد بسیاری داشته‌باشند. مولکول‌های Light Swich برای طیف موجی بین 450 تا 700 نانومتر (طیف رنگی آبی تا قرمز) کاربرد دارند. این تیم تحقیاتی در حال حاضر در صدد ارتقای این نانوراَکتورها در پاسخ به تغییرات نوری است. البته قبل از هرچیز می‌بایست میزان رهایش قابل کنترل مواد که از طریق پوست تجویز می‌شوند را مورد ارزیابی قرار داد.

☑ لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن