بیوتکنولوژی پزشکیسرطانمهندسی ژنتیک

مدلی ژنتیکی برای ارزیابی ریسک سرطان پروستات و زمان مناسب غربال‌گری آن

✅ مدل جدید ارزیابی‌کننده خطر سرطان، می تواند به تصمیم‌گیری در مورد تست غربال‌گری سرطان پروستات کمک کند. به گفته کارشناسان، «مدل ریسک ژنتیکی» می‌تواند نقش مهمی در تصمیم‌گیری در مورد این‌که چگونه و در چه زمانی تست غربال‌گری برای بررسی سرطان پروستات انجام شود را ایفا نماید.


?محققین در مقاله‌ای که در BMJ Today منتشر کرده‌اند، در این رابطه می‌گویند: «نمره جدید برای پیش‌بینی خطر ژنتیکی ابتلا به سرطان پروستات مردان می‌تواند به تصمیم‌گیری در مورد این‌که بر روی چه افرادی و چه زمانی تست غربال‌گری انجام شود، کمک قابل‌توجهی کند.»
در کشورهای پیشرفته سرطان پروستات بیشترین سرطان تشخیص داده‌شده در مردان است و بیش از یک‌میلیون مورد جدید و بیش از ۳۰۰۰۰۰ مرگ‌ومیر ناشی از آن در سراسر جهان در سال ۲۰۱۲ تخمین زده شده است.

?غربال‌گری برای آنتی‌ژن خاص پروستات یا PSA (یک نشانگر سرطان) می‌تواند منجر به تشخیص زودرس و درمان بالقوه برای بقای فرد و ادامه زندگی شود. اما بسیاری از دستورالعمل‌ها، غربال‌گری جهانی را به دلیل نگرانی در مورد افزایش PSA در مردان بدون سرطان تجویز نمی‌کنند. به‌علاوه این تست ممکن است سرطان را بیش‌ازحد جلوه دهد، درحالی‌که بیمار هیچ‌گاه در معرض توسعه سرطان پیشرفته نباشد.
به‌طور ایده آل، پزشکان سعی می‌کنند بیمارانی را در که معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته در سنین جوانی هستند را شناسایی کنند، اما ابزار عملی بالینی مفید برای پیش‌بینی سن شروع این غربال‌گری هنوز در دسترس نیست.

? بنابراین محققان از داده‌های یک پروژۀ پژوهشی بین‌المللی با نام کنسرسیوم PRACTICAL برای توسعه و آزمایش یک ابزار ژنتیکی به‌منظور پیش‌بینی سن ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته استفاده کردند که می‌تواند راهنمایی‌های مفیدی جهت تصمیم‌گیری در مورد تست غربال‌گری برای مبتلایان و همچنین سن مطلوب انجام آن داشته باشد.
آن‌ها بیش از ۲۰۰ هزار تنوع ژنی (که به‌عنوان پلی‌مورفیسم تک‌نوکلئوتید یا SNP شناخته می‌شود) را در ۳۱.۷۴۷ مرد از نژاد اروپایی (با سرطان پروستات و بدون آن)، مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار دادند و ۵۴ مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات را شناسایی کردند.

?این پلی‌مورفیسم‌ها یا چندشکلی‌های ژنی، به یک آنالیز بقا تبدیل شدند که اثرات آن بر سن تشخیص سرطان پروستان پیش‌رونده را به شکل یک نمره خطر نشان می‌دهد.
سپس مدل نهایی به داده‌های یک آزمون بالینی مستقل مشتمل بر ۶.۴۱۱ مرد برای تست اعتبارسنجی پیش‌بینی بقا، بدون سرطان پروستات اعمال شد. در اعتبارسنجی مستقل، نمره خطر به‌دست‌آمده، پیش‌بینی بسیار مهمی برای سن تشخیص سرطان پیشرفته ارائه داد.
طبق نتایج، مردانی که در میان ۲ درصد نمره خطر نسبی بالا بودند، ۳ برابر خطر نسبی بیشتری نسبت به مردان با خطر متوسط داشتند.
محققان می‌گویند: «از آنجا که نمره حاصله، نمایانگر یک ریسک خطر مشخص و ثابت برای مردان است، می‌توان آن را یک‌بار و مدت‌ها قبل از شروع سرطان پروستات محاسبه کرد و سپس تصمیم‌گیری در مورد انجام و زمان صحیح تست غربال‌گری را فهمید.»
?ترجمه: محمدرضا دلفیه

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑عضویت در کانال زیست فن

مدلی ژنتیکی برای ارزیابی ریسک سرطان پروستات و زمان مناسب غربال‌گری آن – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن