سرطان

ارسال درخواست کمک توسط سلول های توموری جوان

سلول هایی که به تازگی سرطانی شده اند، از سلول های دیگر کمک می گیرند.


یکی از کارهایی که یک سلول سرطانی برای بقای خود باید انجام دهد, پنهان نگه داشتن خود از سلول های لنفوسیت T می باشد. بدین منظور سلول هایی که به تازگی سرطانی شده اند, طی مکانیسمی با فراخواندن ماکروفاژها بر روی سطح خود, مانع از شناسایی شان توسط لنفوسیت T می شوند.

محققان با مطالعه بر روی تومور سرطان کبد در موش ها دریافتند که سلول های شروع کننده ی ایجاد تومور (TICs) پروتئینی به نام yes-associated protein -YAP که در مسیر سیگنالینگ hippo قرار دارد را فعال می کنند. این پروتئین باعث افزایش تکثیر سلول و هم چنین جذب ماکروفاژهای نوع M2 به سمت سلول سرطانی شده می شود. تمام این وقایع از همان ابتدای سرطانی شدن سلول باید اتفاق بیافتد.

منهدم کردن فراخوانی ماکروفاژها بر روی TICها، یا به عبارت دیگر جلوگیری از پنهان شدن TICها، باعث جلوگیری از ایجاد تومور توسط این سلول ها شده و حذف سریع آن ها توسط سیستم ایمنی را مهیا می سازد.

محققان، پروسه ی فعال شدن YAP و فراخوانی ماکروفاژها را در نمونه های کوچک کبد انسانی نیز مشاهده کرده اند که این امر حاکی از آن است که احتمالا مکانیسم های مشابهی در برخی از سرطان های انسانی مشارکت دارند.

به طور کلی می توان گفت هدف گیری پروتئین YAP یا ماکروفاژهای M2 می تواند به عنوان یک استراتژی برای درمان سرطان کبد در نظر گرفته شود.

ترجمه : مرتضی احمدزاده

لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن