بیوتکنولوژی کشاورزیسوخت زیستی

ارقام جدید سورگوم برای تولید اتانول بیشتر

در دانشگاه فلوریدا واریته‌های سورگومی پرورش داده شده که پتانسیل تولید تا ۱۰۰۰ گالن ( تقریباً ۴۰۰۰ لیتر) اتانول را در هر اکر (۴۰۴۷ متر مربع) دارا هستند. این واریته‌ها توسط تیمی از موسسه تحقیقات علوم کشاورزی و غذای این دانشگاه در یک پالایشگاه زیستی پایلوت مورد مطالعه قرار گرفتند.


سورگوم یا ذرت خوشه‌ای پنجمین غله مهم جهان و یکی از گزینه‌های کشت در زمین‌های حاشیه‌ای (غیر کشاورزی) برای استفاده‌ از زیست‌توده است، به این دلیل که این گیاه یکی از بهینه‌ترین مصارف آب را در میان غلات دارد ( مصرف آب سورگوم حدود ۳۲۰ لیتر به ازای تولید هر کیلوگرم ماده خشک است). همچنین در فلوریدای امریکا می‌توان این محصول را دوبار در سال برداشت کرد. امریکا بزرگترین تولیدکننده سورگوم جهان است و این گیاه از لحاظ سطح زیر کشت در این کشور، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.
محققین ادعا می‌کنند که آینده سوخت جت بر سوخت‌های مبتنی بر زیست‌توده استوار است. شربت غنی از قند حاصل از ساقه سورگوم می‌تواند مستقیماً تخمیر شده و به اتانول تبدیل شود. همچنین باگاس گیاه منبع دیگری برای ورود به کارخانه‌های پالایش زیستی است. باگاس این مزیت را دارد که تولید آن با تولید خوراک دام از سورگوم در رقابت نیست و یک پسماند به حساب می‌آید. درصد جرمی دانه، شربت غنی از قند و باگاس در سورگوم به ترتیب ۵، ۵۵ و ۳۵ درصد جرم کل زیست‌توده است که این گیاه را برای فرایندهای تخمیری به یک گزینه بسیار قابل توجه تبدیل کرده است.
در این مطالعه هر دو منبع برای تولید اتانول مورد استفاده قرار گرفتند و نتایج خیره‌کننده‌ای به دست دادند. برای کالتیوار UF15 که در دانشگاه فلوریدا توسعه یافته است با این روش بیش از ۱۰۰۰۰ لیتر اتانول در هکتار به دست آمد.
برای تولید اتانول از باگاس لیگنوسلولوزی، پلیمرهای قندی باید با پیش‌تیمار اسیدی (فسفریک اسید رقیق) و هیدروایز آنزیمی شکسته شوند و در اختیار مخمر و باکتری قرار گیرند. در این مطالعه برای این منظور از مخمر ساکارومیسز سرویزیه و سویه‌های مهندسی‌شده‌ای از اِ.کلای استفاده شد که قادر به مصرف قندهای پنج و شش کربنه برای تخمیر هستند. (در فرایند هیدرولیز سلولوز و همی‌سلولوز هر دو نوع قند تولید می‌شود).
در ابران تاکنون بیش از ۴۰ هزار هکتار به کشت این گیاه اختصاص نیافته است. توسعه کشت سورگوم در ایران و تولید ارزش افزوده از زیست‌توده غنی آن، با توجه به مزایایی که برشمرده شد می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

نویسنده: محسن رحیمی نژاد

☑️ لینک خبر

☑️ لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ارقام جدید سورگوم برای تولید اتانول بیشتر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن