بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی میکروبیتوالی یابیسرطانمهندسی ژنتیک

از شکستن کدهای مخفی ویروس‌ها تا کدگذاری‌های جدید

✅ ویروس STNV) Satellite tobacco necrosis) یکی از کوچکترین ویروس‌های شناخته‌شده است. ژنوم آن زیرواحد پروتئینی غشاء را وابسته به پلیمراز ویروس کمکی TNV ترجمه می‌کند. ژنوم آن حاوی مجموعه‌ای از سیگنال‌های مخفی سرهم‌بندی به صورت ساختارهای حلقه-ساقه است. ژنوم این ویروس RNA تک‌رشته است ویروس‌های دارای RNA تک‌رشته نسبت بزرگی از کل پاتوژن‌های ویروسی را تشکیل می‌دهند. کد سیگنال‌های مخفی این باکتری که به واسطه آن‌ها عفونت‌ها را کنترل می‌کند شکسته شده است، اما محققان از آن هم فراتر رفته‌اند و کدهای مصنوعی ساخته‌اند.


? پیشتر محققان دانشگاه‌های York و Leeds دریافتند که بسیاری از ویروس‌های ساده کدی مخفی درون ساختارهای ژنتیکی خود دارند که برای تولید پروتئین‌های ویروسی در طی مرحله سرهم‌بندی ویروس ترجمه می‌شود.

? این محققان اکنون فراتر از خواندن کد مخفی پیش رفته‌اند تا پیغام خود را برای کنترل سرهم‌بندی ویروس وارد ژنوم کنند. توانایی محققان برای رمزگشایی ساختارهای سرهم‌بندی درون ژنوم ویروس‌ها موجب شده است تا ‌بتوانند ساختارهای مصنوعی برای سرهم‌بندی را وارد ژنوم کنند؛ حتی بهتر از آنچه که در طبیعت یافت می‌شود.

? از آنجا که این کدهای مصنوعی به صورت مولکول RNA نوشته می‌شوند برای بدن انسان بی‌ضرر هستند. این کدها برخلاف ژنوم ویروس ناپایدار هستند و برای مدت کوتاهی پروتئین‌های ویروسی را ترجمه می‌کنند.

? این یافته جدید از کدهای سرهم‌بندی ویروس می‌تواند برای کاربردهای فراوان پزشکی مانند درمان سرطان و ایمن‌سازی اثرگذار باشد.

? ادامه این پژوهش در آینده موجبات ورود چیزی شبیه ویروس به بدن انسان را اما حاوی محموله‌های متفاوت داخل لایه‌ای از پروتئین فراهم می‌کند که بی‌ضرر است و قابلیت تکثیر ندارد. برای حصول به آن، هر چیزی که باعث عفونت شود حذف می‌شود و تنها کدهای سرهم‌بندی برای تشکیل لایه پروتئینی باقی می‌مانند.

? با استفاده از این ایده می‌توان لایه‌های پروتئینی ساخت تا سیستم ایمنی را فریب دهند و پاسخی را منجر شوند بدین معنا که اگر با یک عفونت واقعی روبه‌رو شد، بلافاصله اقدام به عمل ‌کند.

? ترجمه: ریحانه خالقی

✅ لینک خبر

✅ لینک مقاله

✅ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

✅ عضویت در کانال زیست فن

از شکستن کدهای مخفی ویروس‌ها تا کدگذاری‌های جدید – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن