بیوتکنولوژی محیط زیستتصفیه پسابسوخت زیستیفناوری های همگرا

تماشا کنید: از فاضلاب تا سوخت زیستی

این عنوان ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد اما واحدهای تصفیه ی آب در سراسر جهان به لطف تحقیقات صورت گرفته، ممکن است روزی فاضلاب شهری را به سوخت زیستی تبدیل کنند.


تکنولوژی گدازش گرمابی (hydrothermal liquefaction) که نوعی الهام گیری از فعالیت های زمین می باشد، این امکان را فراهم می کند تا تحت فشار و دمای بالا، مواد اولیه ی کم یا بی ارزش، به ماده ای پر ارزش تبدیل شوند. ماده ی حاصله بسیار به نفت خام استخراج شده از زمین شبیه می باشد، با این تفاوت که حاوی مقادیری مواد جامد، محلول های آبی و اکسیژن می باشد.

فاضلاب یا به طور دقیق تر، لجن فاضلاب، تاکنون به واسطه ی داشتن رطوبت، منبع مناسبی برای تولید سوخت زیستی به شمار نمی آمد. زیرا در روش های مرسوم، هزینه ی بالایی برای خشک کردن و تبدیل لجن فاضلاب به سوخت نیاز بود. اما روش گدازش گرمابی، بسیاری از ایرادات وارد به روش های سنتی را مرتفع کرده است.

در این روش مواد آلی اولیه مانند فاضلاب انسانی با فشا حدود ۲۰۴ اتمسفر وارد یک راکتور لوله ای با دمای تقریبی ۳۵۰ درجه ی سانتی گراد می شود، که این شرایط باعث تجزیه مواد اولیه به اجزای مختلف نفت خام زیستی، فاز محلول آبی و مقداری مواد جامد می شود.

نفت خام زیستی بعد از پالایش می تواند در تولید بنزین، دیزل و سوخت جت مورد استفاده قرار گیرد. فاز آبی حاصله نیز توسط روش های کاتالیستی، توانایی تبدیل به دیگر مواد سوختی و شیمیایی را خواهد داشت.

علاوه بر این، مواد جامد تولید شده هم حاوی عناصر ارزشمند دیگری مانند فسفر است که تلاش هایی جهت استفاده از آن در کود های کشاورزی در حال انجام است. این روش امکان ذخیره ی منابع مالی زیادی را ممکن می سازد .

ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن