بیوپلاستیکبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیفناوری های همگرا

استخراج بیوپلاستیک از باکتری ها به کمک باکتری ها

محققان روشی را ابداع کردند که به کمک باکتری های شکارچی (predatory bacterium) می توان بیوپلاستیک را از باکتری های تولید کننده ی این ماده استخراج کرد. این روش منجر به تجزیه و از بین رفتن مواد استخراج شده، نمی شود.
بیوپلاستیک باکتریایی PHA-polyHydroxyAlkanoate نام دارد که جایگزین مناسبی برای پلاستیک های رایج با منشاء نفتی می باشد.


باکتری های خاصی، قادر به تولید PHAتا ۹۰%وزن سلولی خود هستند ولی از آنجایی که این ماده، درون سلول ذخیره می شود، مشکلاتی برای استخراج آن وجود دارد. تا کنون از روش زدایش (detergent) یا شکست مولکولی برای استخراج PHA استفاده می شد، ولی روش های یاد شده مشکلات زیست محیطی دارند و هزینه بر می باشند.

در روش جدید که با هدف کاهش هزینه و بهبود فرآیند تولید بیوپلاستیک شکل گرفته است، از باکتری هایی استفاده می شود که باکتری های تولیدکننده ی PHA را طعمه ی خود قرار داده و باعث باز شدن دیواره ی سلولی آن ها می شوند. این روش علاوه بر استخراج بهینه، به خالص سازی ماده ی استخراج شده هم کمک می کند.

این باکتری های شکارچی Bdellovibrio bacteriovorus نام دارند که مهندسی ژنتیک شده اند و برای محققین به منزله ی ابزار زیستی هستند. تغییر اعمال شده بر روی این باکتری ها، آن ها را به عوامل کافنده (lytic agents) تبدیل کرده است. این سیستم کافنده تنها در یک مرحله بدون نیاز به مواد سمی و پیچیده، محصول را استخراج می کند.

یکی از پتانسیل های این باکتری، توانایی استخراج مواد حائز اهمیت در صنعت با منشأ باکتریایی مانند آنزیم و پروتئین می باشد. این نکته در طراحی این باکتری در نظر گرفته شده است که توانایی هضم محصولات مد نظر را نداشته باشد.

دیگر شگفتی این باکتری عدم توانایی اش در حمله به سلول های جانوری و در نتیجه بی خطر بودن برای انسان است.
این دستاورد،ثبت اختراع شده است و تعدادی از شرکت ها علاقه ی خود را برای استفاده از این روش نوآورانه، نشان داده اند.

ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن